Venemaa kehtestas eilsest sealihatoodete sisseveokeelu kõigist Euroopa Liidu riikidest, tuues põhjuseks Leedus puhkenud sigade Aafrika katku.
Eelmisel laupäeval keelustas Venemaa sealiha impordi Leedust.
Sigu ohustav haigus diagnoositi eelmisel nädalal Leedus Valgevene piiri läheduses Alytuse maakonnas metssigadel.
Väga nakkav sigade Aafrika katk registreeriti Venemaal esmakordselt 2007. aastal. Teadlased usuvad, et haigus levis riigi Põhja-Kaukaasia piirkonda metssigadega naaberriigist Gruusiast.
VETERINAAR- ja TOIDUAMETI lehelt on Aafrika katku info: http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=1035
Sigade Aafrika katk (edaspidi SAK) on väga nakkuslik ning ägedalt kulgev nii kodu- kui metssigade viirushaigus, mis iseloomustub palaviku, verejooksu, põletikuliste muutustega mitmesugustes elundites ja suure suremusega (kuni 100% loomadest). SAKi ei haigestu inimesed ning ka teised loomaliigid, kuid nad võivad viirust edasi kanda. SAKi ravi ning vakstiin selle vastu puuduvad.
HAIGUSE LEVIK
Haigusetekitaja levib otsesel kontaktil haige loomaga või tema eritistega. Sigade nakatumine võib toimuda ka kaudselt näiteks nakatunud loomadelt pärinevat liha sisaldava sööda või toidujäätmete söötmisel, haigustekitajaga saastunud sööda, joogivee, sõiduvahendite, sisseseade, joogivee, riiete vahendusel. Metssigade nakatumine toimub enamasti metsa viidud kodusigade korjuste, tapajäätmete või toidujäätmete vahendusel. Mõningates piirkondades levib haigus ka puukide vahendusel, kuid Eestis vastavaid liike looduslikult ei leidu.
Viirus on väliskeskkonna tingimustele väga vastupidav, säilides:
külmutatud lihas mitu aastat;
soolatud lihas kuni 310 päeva;
suitsutatud lihas kuni 6 kuud;
mullas ja pinnases kauem kui 6 kuud;
loomakorjustel kuni 2 kuud;
viirus hävib kuumutamisel 70 °C
(INIMESTELE haigus ei nakku.)