Friday, September 26, 2014

24. septembri nopped

DIEET aitas korvpalluri jälle raja peale. Postimehe terviseportaal kirjutab, et NBA korvpallur LeBron James kaotas kaalust 67 päevaga 6 kilo. Menüüse kuulusid siis liha, kala, puuviljad ja köögiviljad. 

TOIDUAINED, mis aitavad kiresti uinuda. Portaal limon.ee kirjutab, et nendeks on kaer (kaerajook näiteks 1%lise piimaga), kirsimahl (täiskasvanud doos on 2 klaasi päevas), täisteraleib (tarvitada pool tundi enne uinumist), taimetee meega.

SUVEMAJA TORUD korda. DELFI rubriik Moodne kodu kirjutab:
Suvemaja torud olgu isoleeritud
Enne, kui lubad suvemaja talvepuhkusele, vaata kindlasti üle torustikud, sh majja tulevad veesisendid, ja ümbritse need vajaduse korral välise lisaisolatsiooniga. Võimaluse korral kasuta suvekodus eelisoleeritud torusid.
Väline torude soojusisolatsioon vähendab kõikide torude külmumisriski. (Pahatihti paigaldatakse veetorud välisseina, kus nende külmumisoht on kõige suurem. Kui torud peavad tingimata välisseinas asuma, tuleb need eriti korralikult isoleerida.
Suure hoolega tuleb ehitada ja soojustada ka majja tuleva veetoru sisend, sest sageli külmub vesi just sokli kõrvalt üles pöörduvates torudes. Täielikult aitab torude lõhkikülmumist vältida vaid nende õige asukoht ehk see, kui torud paiknevad ruumis, kus temperatuur ei lange alla 0 °C, või kui torud on paigutatud maapinna külmumispiirist sügavamale.
Uponor pakub nii külma kui ka sooja tarbevee ja samuti küttevee jaoks eelisoleeritud torusid: sooja tarbevee torud kannavad Aqua, kütteveetorud Thermo ja külmumisvastase kaabliga külma tarbevee torud Supra nime.
Valikus on nii ühe- (Single) kui ka kahetoruline (Twin) lahendus. Sooja vett võimaldab kõige paremini transportida Quattro lahendus, kus soojustuse ja väliskesta sees on peidus neli toru: kütteveetoru, sooja tarbevee toru ja ning kaks ringlusvoolutoru. Sellisesse lahendusse üldjuhul külma vett ei lasta, sest juua tahab inimene ikka jahedat ja värsket vett. Peale selle jahutaks külm joogivesi ühises kestas ka küttevee.
Eelisoleeritud torude soojustusmaterjalina kasutatakse eristatud mullidega PEX-vahtu. See materjal ei vanane ja seega pole soojakao suurenemist karta.
Uponori eelisoleeritud toru on painduv ja seda saab paigaldada ühes tükis, ilma et oleks tarvis teha maa-aluseid ühendusi: liitmikud asuvad hoones sees ja neid saab alati kontrollida. Säärase toru võimalikud külmakahjustused on välditavad, sest elastne isolatsioonikiht lubab torul vajaduse korral paisuda. Pole karta ka isolatsiooni kahjustumist või murdumist painutamisel: kui koormus kaob, võtab elastne materjal oma esialgse kuju.

Hoolitse ka kütteveesüsteemi eest
Kui maakoju on paigaldatud tänapäevane küttesüsteem, tuleb kindlasti läbi mõtelda selle turvaline talvitumine. Välistemperatuur võib elanike äraolekul päris suurtes piirides kõikuda ning kütte säästurežiim ei ole väga madala temperatuuri korral võimeline maja piisavalt soojana hoidma. Sellisel juhul võivad kahjud osutuda väga suureks, kuna külmumise tõttu purunevad mitte ainult torud, vaid ka kütteallikas ja kõik muu, millel on veega vähegi pistmist.
Majast eemal oleku ajaks jääb üle soovitada kahte ettevaatusabinõud:
1) palu mõnda naabrit, et too teie pere äraoleku ajal olukorral silma peal hoiaks ja vajaduse korral sekkuks;
2) varusta elamine juhtautomaatikaga, millega on võimalik suhelda ka distantsilt. Viimane ei ole kindlasti odav lahendus, kuid kahjud, mis ilma selleta võivad tekkida, on oluliselt suuremad.
Uponor pakub juhtmevaba, dünaamilise energiajuhtimisega (DEM) ruumitemperatuuri seadistuse süsteemi, mis on mugav, tõhus ja säästlik. See lahendus aitab võrreldes põrandakütte tavalise automaatikaga kokku hoida kuni 8% energiat, tagab täpsema ja kiirema temperatuurijuhtimise ning ühtlasema soojusjaotuse.
Süsteemile saab lisada Uponori SMS-mooduli, mis võimaldab SMS-i teel käivitada energiasäästurežiimi ning jälgib tegelikku olukorda ruumis. Temperatuuri ebanormaalse langemise korral saadab moodul SMS-i teel veateate.
Vajad õiget terviklahendust
Lihtne tõde on see, et nii tarbe- kui ka kütteveetorustik peavad olema külmumise eest igal juhul kaitstud. Niisiis tuleb suvekoju veevärki või küttesüsteemi kavandades või seda parendades kõik torustikuga seotud asjaolud hoolikalt läbi mõtelda. Kuigi torustiku materjal on väga tähtis, on kõige olulisem välja valida õige terviklahendus. Usaldusväärse asjatundja, kes lahenduse otsimisel ja paigaldamisel aitab, leiad kiiresti lehelt uponorkodu.ee.
Juhul kui maakodu talvel üldse ei kasutata, on veel üks võimalus: kogu torustiku saab lasta veest tühjaks. See on mõistlik ka põhjusel, et seisva veega torudes võivad jõudsasti paljunema hakata bakterid (näiteks legionella), reostades kogu maja tarbeveesüsteemi.(http://moodnekodu.delfi.ee/news/maakodutalveksvalmis/suvemaja-torud-talvekorda.d?id=69803577)
DR: LEVIN JAGAB TOITUMISENÕU. DELFI naisteka rubriigis on katkendid dr. Levini raamatust "Dr. Levini tervisenõuanded. Tervisest ja toitumisest kogu perele". 
Põhieesmärk on see, et meie seedesüsteemis saaksid kõik toiduained lõpposakesteks laguneda. Kui seda ei juhtu, tekib väiksemal või suuremal määral tõrkeid kogu seedesüsteemi töös ja hiljem inimese tervises. Lahustoitumise alus on see, et valgud ja süsivesikud — ning viimastel aastatel räägitakse ja kirjutatakse sellest üha rohkem — et ka valgud ja rasvad ei sobi omavahel kokku.

Piimatooted on omaette toit
Kui võrdleme kitse- ja lehmapiima, siis kvantitatiivselt on nendes süsivesikuid sama palju, kuid kitsepiima valgu kvaliteet on inimorganismile palju kergemini seeditav. Võime piimatooteid süüa juur- ja puuviljadega, mis ei sisalda tärklist ehk teiste sõnadega süsivesikuid.
Seega — kui tahame süüa juustu, siis võime seda süüa koos kurgi, sibula, peterselli, paprika, selleri, oliivide, sidruni või greibiga, sest need ei sisalda tärklist. Kindlasti aga ei tohiks süüa juustu koos leivaga, mis ometigi on nii tavaline söömisviis. Traditsioonilised võileivad on seega täiesti vale toitumine!
Piima kui jooki peaks suhtuma kui eraldi sööki. Näiteks ei tohiks leiva peale üldse piima juua! Miks? Aga sellepärast, et piim katab leiva osakesed kilena ja meie seedetrakti fermendid ei pääse neile ligi, et alustada korralikku seedimisprotsessi.
Liha- ja kalatooted
Liha- ja kalatooteid oleks soovitatav mitte ühel ajal süüa. See on raskesti seeditav toit, mis koos süües n-ö akumuleerub. Kui mõelda sellele, mida pakutakse vastuvõttudel ja pidusöökidel, siis teame, et eelroaks pakutakse näiteks kala ja põhiroaks liha, ja see on õige toitumise mõistes väga vale asi.
Liha — nii linnu-, looma- kui ka metsloomaliha — ja kala võib süüa nii juur- kui ka puuviljadega, mis ei sisalda tärklist ehk siis kurgi, sibula, lehtsalatiga jms.
Mitte mingil juhul ei tohiks süüa liha või kala kartuli, kapsa ega leivaga või mistahes teiste leivatoodetega. Samuti ei sobi liha ega kala koos süüa riisi, maisi, rukki, tatra või hirsiga.
Muna
Munatooted sobivad samuti kokku puu- ja juurviljadega, mis ei sisalda tärklist. Kartul näiteks seetõttu munaga üldse kokku ei sobi, küll aga sobib munaga roheline salat.
Juurviljad
Kõiki juurvilju võib süüa omavahel koos ning seente, kartuli, leivaga. Samuti sobivad juurviljade juurde riis, mais, rukis, tatar, hirss.
Pähklid, puuviljad ja marjad
Pähkleid, puuvilju ja marju tuleks süüa teistest toidugruppidest eraldi, aga omavahel koos sobivad nad hästi.
Melon ja arbuus
Melonit ja arbuusi tuleb süüa teistest toidukordadest eraldi, need on omaette toidud. Diabeetikud peavad aga nende viljadega hoo- piski piiri pidama.
Mida süüa ja mida mitte süüa?
Kiivi
Kiivi on üks väga hea puuvili. Temas on palju C-vitamiini ja temas sisalduvast triptofaanist moodustub serotoniin.
Šokolaadid, tee ja kohv, alkohol
Kes tahab süüa magusat, siis oleks hea süüa tumedat šokolaadi. Miks on tume šokolaad hea? Aga sellepärast, et selles šokolaadis on vähe rasva ja selles sisalduvast triptofaanist moodustub serotoniin, mis on oma olemuselt heaoluhormoon.
Kohvi kohta on palju erinevat infot, aga tähtis on teada, kas konkreetsele inimesele kohv sobib või mitte. Üks on aga kindel — kohv ja piim kokku ei sobi! Kohvi ei tohiks juua enne sööki, kui kõht on tühi.
Alkoholi teemast on huvitav, et see, kellele sobib must tee, sellele inimesele sobib ka konjak. Kellele on lubatud valged viinamarjad, siis talle sobib ka valge vein, kellele sobivad punased viinamarjad, sobib punane vein.
Sageli öeldakse, et prantslased on terve rahvas, sest nad joovad iga toidukorra kõrvale punast veini. See võib nii olla, aga me ei tohi unustada, et nemad on teinud seda aastasadu, nende organism on sellega kohanenud.
Piparmünt
Piparmünt on hea, sest temas on palju foolhapet ja see aitab võidelda depressiooniga. Seal on ka palju B9-vitamiini.
Kui sööme päevas 50 g tumedat šokolaadi, ööpäevas ühe kiivi ja 70 g piparmünti, siis pole toidulisandeid vajagi!

Õlid
Kui tahame kasutada õlisid, siis tuleks kindlasti eelistada külmpressõlisid, extra virgin-õlisid.
Sool
Rääkides soolast, siis kõige parem on kasutada meresoola, mitte kunstsoola.
Suhkur
Rafineeritud valge suhkur ei sobi kellelegi. Kõige parem on rafineerimata ehk pruun suhkur või toorroosuhkur. NB! Tuleb tähele panna, et mitte osta rafineerimata suhkru pähe kogemata tavalist pruuni suhkurt, mis on tegelikult pruuniks värvitud valge suhkur!
Puljongid
Ettevaatlikult peab suhtuma puljongitesse. Puljongil on omadus mao limaskesta ärritada. Poepuljong on kontsentraat ja sisaldab enamasti palju sünteetilisi lisaaineid. Kui me ei taha ärritada seedetrakti ja mao limaskesta ning me tahaks kaasa aidata, et meie fermentsüsteem töötaks optimaalselt, siis peaks taolist kontsent- raati igal juhul vältima.
Äädikas
Ei soovitata süüa äädikat ja seda sisaldavaid marinaade. Õunaäädikas on teine asi — osadele see sobib, aga osadele inimestele siiski mitte.
Värvi-, lõhna- ja magusained, krõpsud, närimiskummid, muu keemia ei sobi ühelegi inimesele.
Majonees ei sobi peaaegu kellelegi.
Margariinid
Kunagi kui NSVL-i ajal Soomes või Saksamaal käisin, nägin, et kõik ostavad margariini. Ostsin ka. Küll oli maitsev tol hetkel see asi! Mäletan, et sel ajal kiideti veel takka, et margariin alandab kolesterooli…, mis on üks suurim vale üldse! See on lausa häbiväärne, kuidas meid kui heauskseid kliente lollitatakse!
Konservid, pakendimahlad
Konserve ja pakendimahlu ei soovitaks süüa kellelgi. Konservid on mõeldud kosmonautidele, neid võiks kasutada nii vähe kui võimalik. Kindlasti ei ole konservide koht laste toidulaual.
Pakendimahlad on kõik keemia. Mulle tundub, et osas tomatimahlades ehk polegi tomateid! Naturaalsemad mahlad on sageli klaaspurkides, aga kõige õigem on mahlu ise teha, mitte poest osta.
Gaseeritud joogid
Ei soovita juua ühtegi gaseeritud jooki, eriti halvad on pepsid, koolad, limonaadid — lastele on see täiesti keelatud!
Vahet ei ole, kas tegemist on suhkrul või suhkruasendajatel põhinevate jookidega — mõlemad on halvad.
Diabeet on otseselt seotud suhkruasendajatega — näiteks aspartaam ei ole midagi muud kui odav suhkruasendaja. Organism seda ei omasta. Kui suhkruasendaja suhu pista, siis hakkab pankreas tootma insuliini. Insuliin nõristub, aga glükoosi ei tule — organismis tekib omamoodi segadus. Ilmselt just suhkruasendajad ongi üks mitmest põhjusest, miks on hakanud inimeste seas viimastel aegadel nii palju suhkruhaigust levima.
Toidu valmistamine
Toiduks ei tohiks kasutada suitsetatud ja praetud toitusid. Suitsetatud toitude puhul peab olema eriti tähelepanelik, sest see tehnoloogia, mida praegu kasutatakse, on kõigile täiesti vastunäidustatud.
Hoopis iseasi on siis, kui suitsutatud on lepapuusuitsus, vana kombe kohaselt, sel juhul säilitavad tooted oma naturaalsuse.
Hea ei ole ka toidu praadimine, sest näiteks võiga praadides tekib toidus palju kantserogeene, samuti mõjub see pärssivalt meeste seksuaalsusele.
Samuti ei soovitata liha, kala, linnuliha hautada. Hautada võib vaid juurvilju.
Kuidas toitu valmistada?
Kõige parem toidu valmistamise viis on grillimine, ennekõike õhkgrill, praeahjugrill, barbeque. Parim on mangaalgrill.
Järgmisena võiks sobida toitude aurutamine ja vokkimine. Seejärel küpsetamine praeahjus, siis soolamine (kõrg-vererõhutõvega inimesed peaksid ka soolatud toitu tarbima ettevaatlikult), seejärel on paremuselt järgmine külmkuivatus ehk vinnutamine, siis järgneb keetmine ja viimasel kohal toore kala ja liha söömine. Toorest lihast aga võime juhul, kui see pole kvaliteetne, saada hoopis igasuguseid haigusi. Kui toorest liha üldse süüa, siis kindlasti mitte rohkem kui üks kord nädalas.
Väga hea valik igaks söögikorraks on kõikvõimalikud köögiviljad, mida võiks võimalikult vähe töödelda.

KÕIK TAIMETOIDUMESSILE. Mess on tasuta! Mess toimub 1. novembril 2014 kell 11-18 Mustika keskuses. (Lisainfo: http://www.taimetoidumess.ee/index.php?lang=et)

10 ORGANISMI NÕRGENDAJAT. Õhtuleht loetleb need üles:
1. Saastunud õhk -raskendab organismis immunsüsteemiks vajalike rakkude teket ja põhjustab põletikukoldeid. Linnas elades võiks investeerida õhupuhastajasse.
2. Istuv eluviisaeglustab ainevahetust ja omakorda toitainete imendumist. Seetõttu võiks iga tunni järel võimalusel käia õues või ringi, kas või vett joomas. Need liigutused aitavad organismi taas ellu äratada.
3. Valed ilutooted − jumestuskreem, huulepulk ja muud kosmeetikatooted jõuavad läbi naha ka organismi. Paljud ilutooted sisaldavad toksilisi aineid ning kuna organism pole harjunud neid lagundama, võivad need nõrgendada ka immuunsüsteemi.
4. Sööd rämpstoitu − kiirtoit ja jahupõhised maiused on küll head, ent liigne kogus halbu süsivesikuid ei mõju hästi sinu organismile. Süüa tuleks võimalikult kiudainerikkaid toite ja valida pigem täisteratooted. Veel parem variant on loobuda valgest jahust ja viljatoodetest.
5. Unepuudus − kui sinu keha ei suuda toota piisaval määral melatoniini, ei suuda immuunsüsteem toota valgeid vereliblesid, mis ravivad keha ja tõrjuvad baktereid. Igal öösel tuleks magada seitse kuni kaheksa tundi, et tagada maksimaalselt hea kaitse kehale.
6. Liiga palju proteiini − proteiini üleliigne tarbimine, eriti loomalihast saadud proteiin, põhjustab teatud hormooni ületootmist, mille tagajärjel kiireneb organismis vananemisprotsess ja immuunsüsteem nõrgeneb. Päevasest annusest peaks proteiin moodustama kuni kümme protsenti. Kui ka see ei aita, tuleks vähendada tarbimist viie protsendini.
7. Veedad enamiku päevast üksi − üksikud inimesed on vastuvõtlikumad stressile, nii et ühtlasi kannatab ka nende immuunsüsteem. Veeda aega koos sõprade, töökaaslaste või isegi naabritega. Mida sotsiaalsem oled, seda paremini suudad ka nakkustele vastu panna.
8. Stress − kuigi võid arvata, et teed pinge all paremini tööd, tõstab stress kortisoolide taset, mis omakorda vähendab nt testosterooni ja östrogeeni taset. Kui hormoonid pole tasakaalus, ei vasta ka immuunsüsteem välistele ärritajatele nii kiiresti. Kui oled pidevalt pinges või stressis, tuleb sul lihtsalt ära õppida, kuidas end vabaks lasta ning mõelda järele, kas annaks stressiallikaid vähendada.
9. Liiga vähe kasulikke rasvu − küllastunud rasvu tuleks vältida, ent heal rasval, mida saab nt kalast, avokaadost ja pähklitest, on põletikuvastane toime, mis aitab reguleerida immuunsüsteemi. Lisa oma menüüsse rohkem kala, mandleid ja sellerit, vähenda valmistoidu ning loomaliha osakaalu.
10. Jooga ei kuulu trennirutiini − kuigi igasugune füüsiline aktiivsus aitab turgutada immuunsüsteemi, stimuleerib jooga nii vereringet, seedetrakti ja närvisüsteemi. Kui sa ei taha proovida joogat spordiklubis, võid proovida harjutusi teha ka kodus.

RAUAPUUDUS TEKITAB VÄSIMUST JA MÄLUHÄIREID: http://buduaar.ee/Article/article/rauapuudus-tekitab-vasimust-ja-maluhaireid-vaata-mida-suua-2


Raud on vajalik kudede taastamiseks ja punalibledes sisalduva hapniku transportiva aine hemoglobiini tootmiseks, aju arenguks ning keemiliste ühendite aktiivsuse tagamiseks nii ajukoes, immuunsüsteemis kui ka teistes kudedes. Rauapuuduse tagajärjel vere punaliblede hapnikukandmisvõime väheneb ning võivad tekkida hapnikupuuduse nähud. Lastel avaldub rauavaegusaneemia tavaliselt tähelepanu ja mäluhäiretena ning suureneb risk haigestuda sagedamini hingamisteede viirusinfektsioonidesse.

Mida teha, kui sa tunned ennast väsinult? Kehva enesetunde põhjuseks võib olla ainuüksi rauasisaldusega toitude nappus! Tekib rauavaegusaneemia. Rauavaeguse all ei kannata tavaliselt mehed ega üleminekuea seljataha jätnud naised. Lapsed, kasvueas noorukid ja viljakates eluaastates naised vajavad aga õige palju rauda - seepärast tekib neil rauavaegus kergemini.

Rauavaeguse tundemärgid:
     -Nahk ja limaskest on kahvatud
     -Oled väsinud ja kõigest tüdinenud.
     -Kannatad alatihti peavalu.
     -Küüned on muutunud hapraks ja juuksed langevad välja.
     -Lihased on nõrgad ja kipuvad kergesti valutama.
     -Kõht on kinni, kuigi sööd kiudainerikast toitu.
     -Raske on millelegi keskenduda.
     -Hakkad väikesegi pingutuse korral hingeldama.
     -Lõhed tulevad suunurkadesse.


Raud on tähtis mineraalaine. Seda on organismil vaja õige mitmel põhjusel - hemoglobiini moodustumiseks veres ja hapniku edasikandmiseks, ensüümide, hormoonide, lihaskudede ja südame normaalseks tegevuseks, rakkude jagunemisprotsessil ja immuunsüsteemis.

Luuüdis tekib igas sekundis paar miljonit punast vereliblet, nende ülesanne on veres hapnikku edasi kanda. Punased verelibled sisaldavad hemoglobiini, milles leiduv raud seob hapnikku selle edasikandmise ajaks.

Rauda vajame närvisüsteemi funktsioneerimiseks ja arenemiseks. Kui lootel või kasvaval lapsel on rauavaegus, siis võib see häirida kesknärvisüsteemi arengut. Lihastes hapnikku akumuleeriva proteiini moodustamiseks on vaja rauda. Rauavaegus nõrgendab muu hulgas ka lihasjõudu.

Toidus sisalduvast rauast imendub ainult 10 - 15 protsenti. Organismi kasinate rauavarude puhul raua imendumine tõhustub. Näiteks raseduse ja imetamise ajal peaks raua imendumine isegi neljakordistuma.

Loomsetes toodetes sisalduv raud imendub paremini kui taimede oma. Imendumist soodustavad C-vitamiin ja ka teised orgaanilised happed.
Söögi kõrvale võib juua apelsinimahla, et raud paremini imenduks.  Salatit ja muud värsket kraami on samuti kasulik igale söögikorrale lisada, nii omastatakse rauda paremini.

Kuigi palju kaltsiumit sisaldav toit üldiselt nõrgendab raua imendumist, sobib piim hästi toidulauale, sest ei ole tõestatud, et piim häiriks raua omastamist. Veinide rauasisaldus on väike, rauasaamise allikateks need ei kõlba, kuigi on ka vastupidist nõu antud.

Raua imendumine organismis on täpselt reguleeritud. Kui rauavarud on küllaldased, siis ei imendu rauda üldse. Iga päev rikkalikult liha süües võib aga siiski rauavarusid liigselt suurendada.

Päriliku haiguse või kroonilise maksahaiguse tõttu võib raua imendumist reguleeriv mehhanism vigastatud saada. Siis koguneb rauda organismi liiga palju ja tagajärjeks on diabeet, maksatsirroos või naha hüperpigmenteerumine.

Rauatablette ei tohiks võtta liiga palju, kõige suurem lubatud päevane annus on 50 milligrammi. Ülemäärane raud on mürk. Vanuritel võib suur annus põhjustada maoverejooksu.

Mida süüa tasuks?
Parimad toidud rauaallikatena on veri ja maks, hea on ka punane liha. Maksatoite võib süüa paar korda kuus, kuid rasedatele seda ei soovitata. Taimsetest toitudest saab kõige hõlpsamini rauda rukkileivast ja sojast.

Taimetoitlased peaksid toitu rikastama sojajahu ja seesamiseemnetega. Kui süüa iga päev mitmesuguseid ube, pähkleid ja seemneid, siis tõenäoliselt saab ka taimetoitlane küllaldaselt rauda.

Aed- ja puuviljadest rauda peaaegu ei saadagi, välja arvatud nõgesest. Rauda ei leidu ka valges lihas või kooritud viljas. Lihasöömisest loobunud inimesed ja lakto-vegetaarlased peavad samuti hoolitsema rauavajaduse rahuldamise eest - rukkileiba, ube, pähkleid ja seemneid tuleb süüa küllaldaselt.

Lastel võib mõnikord aneemia tekkida ühekülgsest toidust. Samuti võib täiendav raud olla vajalik sporti harrastavatele noortele ja eriti kehvasti toituvatele tüdrukutele.


LIITIUMIGA KRAANIVESI - hea psüühikale: Psüühikahäired ja suitsiidid on tõsine rahvatervise probleem kõikjal maailmas, juba aastaid pakuvad teadlased järjepidevalt, et üks töötav strateegia oleks liitiumisisalduse suurendamine joogivees. Eestis pole terviseamet vastavat ainet kraanivees uurinud.
Paljud riigid on võtnud eesmärgiks töötada välja ennetusprogramme, et vähendada suitsiidide arvu, kirjutas USA Riikliku Tervishoiu Instituudi andmebaas PMC. Enesetappude vähendamiseks on võetud kasutusele mitmesuguseid meetmeid nii riiklikul kui ka üksikisiku tasandil, sh farmakoloogilisi.
Ent märkimisväärne arv uuringuid näitab, et just liitium vähendab oluliselt patsientide suremust meeleoluhäirete tõttu. Seepärast on ka viimased teadusuuringud Ameerikas otsinud seoseid liitiumisisalduse ning suitsiidi suremuskordaja vahel üldpopulatsioonis. Kõik need tööd on näidanud, et kõrgem liitiumisisaldus joogivees võib olla seotud madalama suitsiidiriskiga ühiskonnas.
Liitium on looduslikult esinev element, mitte molekul nagu enamik ravimeid ja Ameerikas sõltub selle esinemine paljuski geograafilisest asukohast. Liitiumi tase erineb piirkonniti suuresti, alates tuvastamatust ehk nulltasemest kuni 0,170 milligrammini liitris. See kogus on tegelikult vähem kui tuhandik sellest, milline on minimaalne päevane ravimiannus neile bipolaarsete häirete ja depressiooni käes vaevlevatele patsientidele, keda antidepressandid ei aita.
Kuigi see tundub imelik, et nii mikroskoopilisel kogusel liitiumil, mida põhjaveest leitakse, võiks olla mingi oluline meditsiiniline toime, leiavad teadlased üha rohkem uurides aina enam tõendeid kasuliku mõju kohta, kirjutas The New York Times.
Teadustööde tulemused viitavad, et ka suhteliselt väiksel kogusel liitiumil võib olla kasulik mõju. Liitium näib vähendavat enesetappude arvu märgatavalt ja võib isegi soodustada aju tervist ning meeleolu. Paraku ei ole ka USAs The New York Timesi sõnul paljud kogukonnad selle kasudest teadlikud – hoolimata teadusartiklitest ei pane üldsus neid leide justkui tähele.
Liitiumi kasulike toimete kohta tuli algselt infot juba teadustöödest 1970ndatel, kui loomkatsete tulemusena leiti, et nende loomade hulgas, kes tarbisid vähem liitiumi, oli kõrgem suremus, samuti oli neil kõrvalekaldeid paljunemises ja vaimses tervises.
1990. aastal järeldas Texases läbiviidud teadusuuring, et inimeste seas, kes tarbisid vähem liitiumi, oli ka märgatavalt rohkem enesetappe, mõrvu ja vägistamist. Sellel grupil, kelle joogivesi kõige enam liitiumi sisaldas, esines suitsiide pea 40 protsenti vähem kui kõige väiksema liitiumi tarbimisega rühmal. Sarnastele tulemustele jõudsid jaapanlased pea kaks kümnendit hiljem, seejärel kreeklased, austerlased.
Eestis olid enesetapud 2012. aastal surmapõhjustest 8. kohal, viies meie seast 237 inimest.
Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri ütles Tarbija24-le, et paraku puuduvad ametil andmed liitiumisisalduse kohta Eesti joogivees, kuna Eestis rutiinse joogivee seire puhul liitiumisisaldust ei uurita. Samas tunnistas ta, et selline teadmine liitiumi kohta on olnud juba mõnda aega.

Kuidas südant hoida?




Rootslaste uuring näitab, et tervislikel eluviisidel on südametervisele väga suur mõju: õigeid valikuid tehes võib ära hoida tervelt neli südamerabandust viiest.
Tervislik eluviis võib ära hoida neli südamerabandust viiest
Me kõik teame, mida tähendab tervislik eluviis üldjoontes – tervislik toitumine, mõõdukas treening, suitsetamisest hoidumine ja mõõdukas alkoholitarbimine, kirjutab Time. Kuid kui suur mõju on sel kõigel tegelikult meie tervisele? 
Ajakirjas Journal of the American College of Cardiology avaldatud uuring näitas, et vähemalt meeste puhul on mõju südametervisele päris suur. 
Teadlased võtsid vaatluse alla 20 721 tervet Rootsi meest vanuses 45 kuni 79 ja küsitlesid neid elustiilivalikute, sh füüsilise aktiivsuse taseme ja suitsetamise teemal enam kui kümne aasta jooksul. 
Nii selgus, et positiivse mõju märkamiseks südametervisele ei pea olema absoluutselt kõiges tervislik – iga hea harjumus eraldi võetuna vähendab südamerabanduse riski. Tervislik toitumine koos mõõduka alkoholitarbimisega tähendas juba 35 protsendi võrra väiksemat südamerabanduse riski võrrelduna kõrge riski grupiga. Kui tervislikke valikuid oli korraga rohkem, ilmnes nende veelgi suurem kaitsev mõju. 
Meestel, kes ei suitseta ning kõndisid või sõitsid rattaga vähemalt 40 minutit päevas ja tegid tugevamat trenni vähemalt tund aega nädalas, tarbisid alkoholi mõõdukalt, sõid puuvilju, köögivilju, kaunvilju, pähkleid, madala rasvasusega piimatooteid, kala ja täisteraviljatooteid, oli tervelt 86 protsendi võrra väiksem südamerabanduse risk kui neil, kelle tervisekäitumine oli kõrge riskiga.
Halb uudis on aga see, et kahjuks elab nii tervislikult vaid 1 protsent vaatlusalustest meestest ja umbes sama suur osakaal USA rahvastikust.

Thursday, September 25, 2014

Täna, 25. septembri internetileiud

MILLAL ON ÕIGE AEG KÜTMA HAKATA? DELFI portaal Moodne kodu kirjutab, et meie kliimavöötmes soovitab Tallinna Energiaagentuur maju kütma hakata kui välistemperatuur on alla +12 C kraadi. Siseõhu temperatuur peab olema 20-22 kraadiPideva õhuvahetusega (ventilatsiooniga) on vaja saavutada, et süsihappegaasi (CO2) sisaldus on alla 1000 ppm ning suhteline õhuniiskus mitte üle 50%. Selline mikrokliima tubades väldib korterites hallituse ja seente teket, mis põhjustavad allergiat, astmat ning muid tervisehäireid. Kui hilineme kütmise alustamisega, siis oma tervise parandamiseks viime „säästetud“ raha apteeki. Lisaks kulub maja konstruktsioonide üleskütmisele ja kuivatamisele täiendav energiakogus. Elu- ja tööruumide mikrokliima mittevastavusest nõuetele põhjustatud kulutuste suurus Eestis on hinnanguliselt 186 miljonit eurot aastas, mis sisaldab kulutusi tervise taastamiseks ning langenud töö- ja õpiviljakust. Meie võimuses on vältida nende kulutuste teke õigeaegse elamute kütmise alustamisega.

6 SALENEMISNIPPI: Õhtuleht soovitab mõned kilod kaotada kuue veidra asjaga. Piparmündi nuusutamine, punased taldrikud, maksa toidu eest sularahas, magamistoa temperatuur +- 18C kraadi, külmikule kleebi puu- ja köögivilja pildid, töölaud ja keskkond hoia korras.

11 PUNKTI 1. OKTOOBRIST KEHTIMA HAKKAVA LIIKLUSKINDLUSTUSESEADUSE MUUDATUSED: Tarbija24 kirjutab, mis on uue liikluskindlustuse seaduse muudatused.
  1. Kindlustuskaitset tõestab edaspidi ainult poliis, tähtajatut lepingut enam ei sõlmita.
  2. Kindlustusvõtjaks saab olla iga kindlustushuviga isik (autot kasutav sõber, sugulane jmt), mitte ainult sõiduki omanik.
  3. Sundkindlustuseta periood hakkab olema 24 kuu asemel 12 kuud. Aasta möödumisel teeb LKF kindlustamata sõidukitele automaatselt sundkindlustuse. Sundkindlustuse tariifid kehtestab rahandusminister.
  4. Kindlustamata sõidukiga kahju põhjustaja peab igal juhul maksma 640-eurost omavastutust.
  5. Kindlustusandjal on täienevad tagasinõude õigused sõidukijuhi vastu lisaks senistele alustele (nt purjus juhtidele, kiiruseületajatele, politsei eest põgenejatel jne).
  6. Kõik liiklusregistris olevad sõidukid peavad olema kindlustatud, registrist saab sõiduki 24 kuuks kustutada tasuta või avalduse ja seletuskirjaga lõplikult.
  7. Kui omanik soovib liiklusregistri kande taastamist, peab ta sõidukiga läbima tehnoülevaatuse. Registrisse kandmiseks lõivu maksma ei pea.
  8. Kindlustusselts peab kahju hüvitamisega alustama senisest kiiremini – hüvitamist peab alustama viivitamatult, kuid mitte hiljem kui 30 päeva pärast.
  9. Kindlustusselts peab eelistama sõiduki taastusremonti, rahaline hüvitus toimub erandjuhul.
  10. Sõiduki remondi teostaja valib kannatanu.
  11. Suurenevad kindlustussummad.
RAHARAISKAMISE PÕHJUSED toob välja Naine24 portaal:
VÄIKESED KUPÜÜRID RAHAKOTIS. Hoia rahakotis 50 või isegi 100 euroseid, mündid ja väiksemad eurod hoia eraldi ja kaugemal. Suuremat rahatähte ju ei taha kohe lahti vahetada.

ÜMARDAMATA HINNAD: kui hinnad lõpevad 9-ga, ostame asju rohkem, on teadlased leidnud. Ümarda hind suuremaks ja siis otsusta, kas osta või mitte.

TÜHI KÕHT. Hommikusöök jäi vahele? Nälg vallandab impulsse hormoonides (greliin ja leptiin). Need saadavad signaale otsustamatutele ajuosadele. Muutused kehakeemias muudavad meid riskialtiks.

HINNASILDI VAATAMINE. Ole realistlik - hinda kui palju oleksid vastava asja eest raha välja käima. (Näiteks jakk maksab 200 eurot, allahindlusel 50% on hind 100 eurot, kuid tegelikult oleksid valmis andma jaki eest välja andma vaid 60 eurot). Mõtle välja konkreetne number, enne kui hinnasildile pilgu heidad.

ALLAHINDLUSED. Kaupmehed tavatsevad tootereklaame teha kindlale ajaperioodile. (Osta kohe! Allahindlus veel viimast päeva! Kõigest 20 viimast alles!) Hinga sügavalt sisse-välja ja võta 24 tundi mõtlemisaega.

3 MÄRKI VEEPUUDUSEST ORGANISMIS. Õhtuleht kirjutab, et veepuudus organismis annab endast märku kolmel moel.
1. Peavalud, sagedased - koos vedelikuga kaotad organismist kaaliumi ja naatriumi. Mida suurem veekadu organismist, seda vähem pääseb hapnik ajju.
2. Liiga kollane uriin - uriin on liiga kontsentreeritud.
3. Kõhukinnisus - vähese vedeliku pärast ei saa toitained käärsoolest vabalt edasi liikuda.

UNEVÕLA VÄLTIMISEST kirjutab Postimehe rubriik Naine24.ee.
Teadlaste sõnul on unevajadus 7 kuni 9 tundi ööpäevas. Teadlased on katsete abil kindlaks teinud, et ka tunnike unevõlga võib tervisele negatiivselt mõjuda. Nimelt võib vähene uni tõsta vererõhku ja stressihormooni kortisooli taset. Selle asemel, et mõelda «ma peaksin rohkem magama» lihtsalt rohkem magada. Näiteks kui nädala jooksul jääb sul puudu umbes 10 unetunnist, maga nädalavahetusel 3-4 tundi rohkem ja mine järgmisel nädalal tunnike või paar varem magama.
Kui sul on juba pikaajaline unevõlg, ürita minna pikemale puhkusele ja ära võta selleks ajaks omale mingeid kohustusi (kui, siis minimaalselt). Ürita vältida ka elektrooniliste vidinate kasutamist ja lihtsalt lõõgastu. 
Ekspertide hinnangul ei tasuks aga üldse unevõlga koguda. Kui sul on raskusi soovitusliku unenormi täitmisega, ürita nädalavahetusel või puhkuse ajal ärgata ilma äratuskellata, et aru saada, kui mitu tundi su organism und vajab. Kuigi see võib kõlada igavalt, on kasu ka sellest, kui lähed igal õhtul samal ajal magama ja ärkad hommikuti samal ajal. 

Monday, September 22, 2014

Tänaseid noppeid: hommikusöök, dieetidest, tervisliku toidu harjumus, solaariumist

TEE kohvi asemel: roheline tee kaitseb tervist, aitab kalu langetada, aitab kaloreid põletada.

KUIDAINEID omastame süües näiteks ühe õuna, pool tassi mustikaid, kaks viilu täisteraleiba. Ideaalne oleks kaerahelbepuder marjadega :)

JOGURT võiks olla hommikusöögi üks kindel osa (maitsestamata jogurt). Lisada marju, mett, või tumedat šokolaadi :)

MITMEKÜLGSUS võik olla hommikusöögi märksõna. Näidiseks: täisterapasta, võileib, õun. Või: omlett, apelsinimahl, croissant.



****

Muusik Ardi Kaljuvee (http://elu24.postimees.ee/2928129/ardi-kaljuvee-soovitab-valige-karmide-dieetide-asemel-tervislik-toit) soovitab valida tervislikku toitu, mitte karmi dieeti.

Ardi smuuti retsept:
Vaja läheb:
1 peotäis puuvilju (näiteks 1 banaan ja lisaks veel erinevaid marju)
Natuke keefiri ning veidi värsket mahla (apelsin, ananass)
See tuleb kõik läbi mikserdada ja ongi valmis
Ardi soovitab smuutit kindlasti koheselt ja värskelt tarbida.
Hommikusöögiks Ardi hommikuvõileib.
Vaja läheb:
Viil rukkijahust röstsaia (röstitult). Selle peale värske salatileht (või asemel). Seejärel praemuna, kanasink ning tomatit ja/või kurki.
Ardi jaoks enamasti piisab hommikusöögiks kahest võileivast, et hommikul end kenasti käima saada.


***
KUIDAS tervislikult hakata toituma ja ebatervislikest viisidest lahti saada? (http://tervis.postimees.ee/2927967/viis-nippi-kuidas-tervislik-toitumine-harjumuseks-kujundada)

----tuleb tunda ära ebatervislikud harjumused
----harjumuse tekkimiseks tuleb tegevust korrata 21 korda järjest (või ka kuu aega) ja võimalik, et isegi 66 päeva. :)
----luua tervisliku toitumise vahel seoseid (õhtusöök võib olla ka järgmise päeva lõunasööl) :)
----vabandustest vabaneda ehk mitte kompromissida
----leia vähemalt üks toetav inimene, kes sind mõistab ja aitab ja kaasa elab.


****
SOLAARIUMIST mida me teame ja ei tea (http://limon.postimees.ee/2928253/mify-i-pravda-o-zagare-v-soljarii):
1. TÕSI: Solaariumi kasutamine tõstab meeleolu.
2. TÕSI: solaariumis käimine võib tekitada sõltuvust.
3. VALE: solaariumikreemid kaitsevad nahka. (Solaariumikreemid võivad olla head nahaniisutajad, kuid nahka kaitsvat filtrit ei sisalda).
4. VALE: Solaariumi paranadab naha seisukorda ja aitab võidelda akne vastu. Solaariumit külastanud inimesed on küll naha seisukorra paranemist märganud, kuid see on olnud ajutine.
5. VALE: Solaarium sobib kõikidele inimestele. (Siiski mitte. Kui inimestel on teatud haigused, siis on solaariumis käimine keelatud - näiteks diabeet, tuberkuloos, südamehaigused, kilpnäärme alatalitus, neeruhaigused. Või kui tarbitakse erinevaid ravimeid nagu hormonaalravimid, antidepressandid jm. Keelatud on solaarium rasedatele, pärast operatsioone, enne ja pärast depilatsiooni).
6. VALE: Solaariumis käiakse, et valmistada ette ennast päikese kätte minemiseks. 
7. VALE: Vertikaalne solaarium on parem kui horisontaalne. (Igasugune solaarium on nahale kahjulik. Vertikaalses solaariumis on kasutusel võimsamad lambid, seetõttu on solaariumis olemise aeg lühem, samas on risk nahka põletada suurem.)



Friday, September 19, 2014

KÕRGED KORRUSED, PUHTAD PEEGELDUVAD AKNAD ja SIIDISABAD

Jälle on käes see aeg aastast, mil loodus emake oma lapsi rikkaliku toidulauaga kostitab. Linnas maiustavad puude latvades sajad siidisabad. Paraku ei taju pisikesed linnud hoonete suuri vastu peegeldavaid aknaklaase ja kokkupõrke tagajärjel saavad nad põrutada, vigastada või koguni surma.
Täna lendas tohutu pauguga esimene siidisaba vastu minu koduakent. Ehmatus oli suur, nagu oleks keegi lumepalliga vastu akent visanud. Aknast välja uudistades nägin maas siputavat abitut lindu - ja nii juhtub kahjuks igal aastal ja üsna tihti. Jooksin kiiresti õue, et linnukest aidata. Õnneks oli ta suutnud juba ise paugust toibuda ja lendas omal jõul ja tiivul minema. Paraku, igakord need kokkupõrked nii hästi lõpe.
Eesti Ornitoloogiaühing on kutsunud üles nende hoonete juures, kus sellised õnnetused praegu või iga-aastaselt juhtuvad, muutma klaaspinnad lindudele paremini märgatavaks.
Suureks abiks oleks seegi, kui potentsiaalselt ohtlikele klaaspindadele kinnitada vähemalt lindude rände ajaks mõned nähtavad elemendid, näiteks paberist lõigatud lumehelbed, päkapikud, aknale kleebitud vahtralehed vm, piisab ka maalriteibi ribadest või värvilisest märkmepaberist. Nurgaakende või läbi ruumi paistvate akende puhul võib aidata ühele poole kardina ettetõmbamine. Lindude kokkupõrkeriski on võimalik vähendada ka juba hoonete asukoha ja ümbruse planeerimisel ning arhitektuursete lahendustega. Näiteks on leiutatud spetsiaalne ultraviolettvalgust peegeldav aknaklaas, mis on lindudele nähtav.
Vastu hoonete klaaspindu lendamist juhtub lindude rändeperioodil kahjuks väga sageli. Eelkõige on see probleem kõrgematel korrustel ja nurgapealsetel või läbi ruumi paistvatel akendel. Sagedamini toimuvad kokkupõrked klaaspindadega lindude aktiivsel rändeteel, massiliste toitumiskohtade juures (näiteks pihlakad, õunapuud jt puud) ning ka lindude talvise toidumaja juures. Heal juhul lõppeb see linnule põrutusega ning ta toibub, halvemal juhul järgnevad tõsised vigastused või silmapilkne hukkumine.
Siidisabad ehk viristajad pesitsevad meist põhja- ja kirdepool ning Eestis on nad iga-aastased läbirändajad ja talvitujad. Tänavu on neil kenadel suletutiga lindudel aga invasiooniaasta, mis tähendab, et neid on saabunud Eestisse tavapärasest kümneid kordi rohkem.

Ilmast: läheb külmaks !!! :)

Laupäeval (20.09.) püsib sajuta ja võrdlemisi nõrga lõunakaare tuulega ilm. Öö on ikka jahe ja temperatuur langeb õhus +3..+9°C-ni, maapinna lähedal aga 0°C ümbrusse, rannikul on sooja kuni 13°C, päeval 16..20°C.

Pühapäeval (21.09.) ulatub Skandinaavia põhjatipust madalrõhuala lohk üle Läänemere, milles areneb uus madalrõhkkond. Öö on selge, vaikne ja jahe, kuid päeval lisandub läänetaevasse pilvi. Vihmavõimalus suureneb õhtul Saare- ja Hiiumaal. Tuul puhub lõunakaarest ja veidi tugevneb. Õhutemperatuur on 15..19°C.
Esmaspäeval (22.09.) laieneb madalrõhuala serv üle Eesti. On pilves ja aegajalt sajab vihma. Öösel puhub mõõdukas kagu- ja idatuul, hommikuks pöördub tuul põhjakaarde ja päeval tugevneb põhja- ja loodetuul mandril 5-11, saartel ja rannikul pealelõunal 10-15, puhanguti 19 m/s. Õhutemperatuur on öösel 4..10, rannikul kuni 13, päeval 11..15°C.
Teisipäeval (23.09.) liigub madalrõhuala ida–kagusse, selle järel kandub meile põhjast külm õhumass. Hooti sajab vihma, puhub jätkuvalt väga tugev loode- ja põhjatuul, mis alles õhtuks vaibub. Õhutemperatuur on öösel pilves taeva all +4..+11, päeval vaid +8..+12°C.
Kolmapäev (24.09.) öö on kõrgrõhuharja mõjul sajuta, kuid õhtul suureneb saartel vihmavõimalus. Selge taeva ja nõrga tuulega langeb õhutemperatuur öösel -1..+5, maapinnal kohati -4-ni, saartel on kohati kuni +10, päeval tõuseb õhutemperatuur 9..13°C.
Neljapäeval (25.09.) liigub Norra merele äge madalrõhkkond ja selle idaserv ulatub ka üle Baltimaade. Üks madalrõhulohk liigub ka üle Eesti tuues kaasa taas soojemat õhku. Öösel ja ennelõunal sajab ajuti vihma, pealelõunal on üksikuid sajuhooge. Puhub tugev kagu ja lõunatuul, õhtul pöördub tuul saartel edelasse. Õhutemperatuur on öösel +2..+8, rannikul kohati +11, päeval 13..15°C.
Reedel (26.09.) on oodata Läänemerele uut tsüklonit. Meil sajab mitmel pool hoovihma. Puhub tugev kagutuul. Õhutemperatuur on öösel +7..+12, päeval 13..16°C.

Allikas: http://www.ilm.ee/?512765

"Teadlaste öö" !!! TTÜ Virumaa Kolledžis, Kohtla-Järvel, Järveküla tee 75

26. septembri Teadlaste öö tegevused TTÜ Virumaa Kolledžis on suunatud tervise hoidmisele, tervislikule toitumisele ning eluviisile ja lõpevad traditsioonilise särava ilutulestikuga kell 21.00.


Täiskasvanud külastajatel on võimalik teada saada ja ise mõõta, missugune on optimaalne töökoha ning eluruumide valgustuse, müra ja niiskuse tase, mõõta radiatsiooni ja määrata kraanivee puhtust. On võimalik mõõta kehatemperatuuri ja vererõhku ning saada teada, milles seisneb mõõteriistade erinevus, määratakse nitraatide sisaldust juur- ja puuviljades, sh melonis ja arbuusis; kontrollitakse mee kvaliteeti ning õunhappe sisaldust õunamahlas. 

Nooremad külastajad saavad uurida oma DNA-d, nad pühendatakse tervisliku toidulaua saladustesse, õpitakse konstrueerima tervislikku kodumaja, püütakse aru saada 3D efekti mõjust ajule ning uuritakse, mis annab rohkem energiat, kas põlevkivi või šokolaad. Ahhaa töötoas valmistatakse üheskoos tervislik spordijook. Põnevaid IT-lahendusi tutvustab firma ATEA.

Kõige väiksemad saavad meisterdada taskulambi ja põneva loomakese ning läbida tervisliku teadusraja. Ahhaa töötubades uuritakse, miks on vaja käsi pesta ja kes on pisikud. Lisaks on võimalik komplekteerida tervislik ostukorv.

Teadusteatris näidatakse võlutrikke keemias ja füüsikas. Lõõgastuseks võib pikutada kohalikus planetaariumis.

Kogu õhtu jooksul on avatud tervisekohvik, kus on võimalik maitsta erinevaid tervislikke taimeteesid ning suupisteid.

Maag Piimatööstus AS kostitab esimest 500 külastajat Farmi tervislike üllatusega. 

Tegevusi toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ja EL teadusuuringute ja innovatsiooniprogramm Horisont 2020 Marie Skłodowska-Curie meetmest.

Oodatud on nii suured kui väikesed tervisesõbrad!

http://www.ttu.ee/asutused/virumaa-kolledz/uudised-39/

Thursday, September 18, 2014

Suhkruasendaja - kas võib põhjustada diabeeti?



Uue uuringu järgi võivad kunstlikud magusained ehk suhkruasendajad tõsta veresuhkrut veelgi enam kui suhkur ise, viies iroonilisel kombel samuti diabeedi tekkeni. 
Teadlaste sõnul võib selles süüdistada soolestikus pesitsevaid baktereid. Nimelt leidsid nad uuringu käigus, et sahhariin, sukraloos ja aspartaam tõstsid olulisel määral vere suhkrutaset, muutes soolestiku mikroorganismide, peamiselt bakterite kooslust, kirjutab Web MD.
Iisraeli Weizmanni instituudi teadlased Eran Elinav ja Eran Segal said selliseid tulemusi ajakirjas Nature avaldatud uuringus nii hiirte kui ka inimeste puhul. 
Oma esialgses katses lisasid Segal ja Elinav hiirte joogiveele sahhariini, sukroloosi või aspartaami. Nad leidsid, et nende hiirte veresuhkru tase oli kõrgem kui hiirtel, kes jõid suhkruvett – seejuures sõltumata sellest, kas loomad olid tavatoidul või said toiduga palju rasva. 
Uuringuga mitteseotud teadlane Martin Obin märkis pärast tulemustega tutvumist, et suhkruasendajaga vett joonud hiired olid peaaegu diabeetikud. Tema sõnul said need hiired ühes päevas sellise koguse kunstlikke magusaineid, mis oleks inimeste puhul võrdväärne umbes neljast purgi dieet-karastusjoogiga.
Kuigi sahhariin, sukraloos ja aspartaam on kolm erinevat ainet, oli nende toime Segali sõnul üsna sarnane. Need kolm magusainet moodustavad suurema osa suhkruasendajate turust. Segali sõnul oleks vaja uurida, kas ka teised magusained, nagu näiteks stevia, muudavad soolestiku mikroorganismide kooslust. 
Kui magusaineid saanud hiirtele anti antibiootikume, et puhastada nende soolestik tekkinud bakteritest, taastus ka nende eelnev veresuhkru tase. Kuid et koguda rohkem tõendeid kunstlike magusainete, soolestikubakterite ja veresuhkru taseme seose kohta, tegid teadlased sellise katse: nad siirdasid suhkruasendajatega magustatud vett joonud hiirte väljaheited nendele hiirtele, kes polnud kunagi sellist vett joonud. Viimaste hiirte veresuhkru tase tõusis. 
Lisaks võtsid teadlased vaatluse alla ligi 400 inimest ning leidsid, et suhkruasendajatega jooke tarbinud inimeste soolestikubakterid erinesid nende inimeste omadest, kes selliseid jooke ei tarbinud. Inimestel, kes kasutasid kunstlikke magusaineid, oli reeglina ka kõrgem veresuhkru tase tühja kõhuga ja teise tüübi diabeedi eelstaadium ehk glükoosi tolerantsuse häire. 
Uuringu viimase osana värbasid teadlased seitse vabatahtlikku – viis meest ja kaks naist –, kes tavaliselt kunstlikke magustajaid ei tarbinud, ning jälgisid nende veresuhkru taset nädala jooksul. 
Alates teisest kuni seitsmenda päevani andsid teadlased vabatahtlikele iga päev maksimaalse koguse sahhariini, mis on USA toidu- ja ravimiamet (FDA) järgi lubatud. Nädala lõpuks oli seitsmest katsealusest neljal veresuhkru tase tõusnud. Tõusnud suhkrutasemega inimeste väljaheite siirdamine hiirtele tõstis taas ka nende veresuhkru taset, mis tõestas jällegi soolestikubakterite koosluse muutust. 
Obin märkis, et ehkki viimane inimestega läbi viidud uuring oli väga väike, oli see väga põhjalik. Et nii inimeste kui hiirte puhul ei mõjutanud suhkruasendajad siiski kõigi katsealuste veresuhkru taset, viitab see tema sõnul erinevustele eri indiviidide soolestikubakterite koosluses. Lisaks toitumisele sõltub see ka geneetikast, tervislikust seisundist, soost. Segal märkis, et võib-olla ei olegi kõigi inimeste soolestikubakterite kooslus magusainete toime suhtes tundlik. 
Milline mehhanism peitub aga selle taga, et suhkruasendaja muudab soolestikubakterite kooslust, ei ole veel täpselt teada. 
(Allikas: Postimees.ee Terviserubriik)

Wednesday, September 17, 2014

11 nõuannet juhuks, kui stress võtab võimust

Leidsin täna internetist veel artikli stressi ennetamisest.

Siin on mõned võtted ja nipid, mis on abiks töötajale, kes tunneb, et jõud hakkab raugema ja ka läbipõlemise sümptomid on paista, kirjutab personalijuhtimise konsultant Hanna Jõgi.

Kirjuta nimekiri asjadest, mida teha vaja
Niinimetatud „To Do“ nimekirjad on endiselt kasulikud. Juhul kui tegemata tööde nimekiri on väga pikk ja on selge, et nende tarbeks on vaja rohkem aega, siis tasub võtta aega ja kirjutada mitu erinevat nimekirja – päevaks, nädalaks, kuuks, vajadusel isegi mitmeks kuuks. Nii omad ülevaadet sellest, mis on teha vaja ja kuidas oma prioriteete seada.
Lisaks võta vaevaks oma „To Do“ listid käsitsi kirjutada, sest käsitsi kirjutades kasutatakse kordades enam lihaseid kui trükkides ning nii saab nii keha kui aju paremini aru, mis vaja teha on.
Pane oma ülesanded tähtsuse järjekorda
Stressi ja läbipõlemisega kaasneb raskus prioriteetide seadmisel. See tähendab, et töötaja ei oska enam hinnata erinevate ülesannete, eesmärkide ja tegemist vajavate asjade tähtsust ning tegeleb nendega juhuslikus järjekorras, arvestamata nende põletavuse astet.
Asi muutub lihtsamaks kui erinevad eesmärgid, tegevused, ülesanded jne kirjutada paberile ja panna nendele tähtsuse järgi numbrid külge. Nii suudab aju erinevad teemad enda jaoks paremini läbi mõelda ja saad tegeleda teemadega nende vastavalt nende olulisusele.
Pane hommikul kirja, mida päeva jooksul plaanid ära teha
Igal hommikul tasub mõelda oma eesootava päeva peale ja realistlikult panna kirja need asjad, mis on Sinu võimuses ära lahendada. Ja õhtul vaata nimekiri uuesti üle ja tõmba maha, mis tehtud, sest see pakub omakorda erilist rahulolu ja lõpetatuse tunnet. Hea viis, kuidas oma päev lõpetada!
Pigem pane kirja vähem, kui liiga palju tegevusi – nii väldid õhtul tekkivat stressi, kui nimekirjast eriti midagi  maha ei saa tõmmata. Kui kõik tegemist ootavad asjad (ilma teostamiseks kuluvat aega realistlikult hindamata) panna ühte nimekirja, võib see hoopis omakorda muutuda stressi allikaks. Kui ikka päevast päeva vaatad pikka rodu asjadest, mis vajavad tähelepanu, aga ajaressurssi sellest lihtsalt pole, siis on see häiriv küll.
Tee omale päevaplaan
Nimekiri on justkui esimene samm, teine samm on tähelepanu vajavad teemad endale päevakavva planeerida.
Ilmselt on Sinu kalender osaliselt täidetud erinevate koosolekute ja kohtumistega. Selleks, et saaksid ise vajalike tööülesannete täitmiseks paremini oma aega planeerida ja ka juht ning kolleegid Sinu graafikut arvestaksid, tasub erinevad tegevused endale kalendrisse märkida. Eriti kasulik on see siis, kui Sul on elektrooniline kalender, mis planeeritut ka meelde tuletab.
Päeva planeerides tasub teadlikult panna raskemad ülesanded vaheldumisi kergemate ja rohkem rõõmu valmistavatega – nii püsib päeva meeleolu paremini tasakaalus.
Harjumus endale erinevad tegevused kalendrisse märkida võib esmapilgul veidi kummaline tunduda ja õiges ulatuses aja broneerimine võib esialgu aega võtta, aga see tasub ennast ära.
Jäta töö tööle
Läbipõlemise korral on tavaliselt raske „tööd mitte koju kaasa võtta“ ehk tööpäev võib küll läbi olla, kuid mõtted on ikka ametis erinevate probleemide ja ülesannete lahendamisega. Ka siin on mõned nipid, mis aitavad ajul tööpäevast välja tulla.
Korrasta oma laud ja asjad. Hommikul segamini laua juurde tulla on juba iseenesest stressi tekitav. Samas kui laua, paberite, dokumentide vms sorteerimine annab võimaluse läbi mõelda tegevused, mis päeva täitsid ja sel viisil päevale joon alla tõmmata.
Juhul kui seda tehes tuleb mõni mõte või meelde midagi, mis jäi tegemata, siis saab selle järgmiseks päevaks kirja panna. Kindlasti tasub selle juures mõtte eest tänulik olla ja öelda endale, et tegeled sellega Sulle sobival ajal.
Ütle kolleegidele õhtul head aega – ka see annab ajule sõnumi, et päev on läbi ja aeg on töömõtted vahepeal kõrvale jätta.
Mis on hästi?
Enne tööpäeva lõpetamist pane kirja asjad, millega päeva jooksul hakkama said, mille üle rõõmu tundsid või mille üle uhke oled. Leia vähemalt viis asja! Esialgu on see ehk isegi väljakutse, kuid mida edasi, seda kergemaks positiivse nägemine läheb ning siis tasub juba seda arvu suurendada.
See annab võimaluse lõpetada päeva positiivsete mõtetega. Ja juhul kui juht või kolleegid ei ole Sinu pingutusi osanud vääriliselt hinnata, siis täidab see ka tunnustamise rolli. Samuti aitab selline tegevus ka päeva vaimselt kokku võtta ning teeb lihtsamaks töömõtteid mitte koju kaasa võtta.
Kasuta positiivseid enesesisendusi
Positiivsed enesesisendused aitavad üle saada alateadlikest sabotaažidest ja negatiivsetest mõtetest, tõstavad enesehinnangut ja -kindlust. Nende abil on lihtsam endale visualiseerida seda, mida tegelikult tahad ning viia ellu vajalikke positiivseid muutusi.
Enesesisendus peaks olema sõnastatud positiivselt, olevikuvormis ja võimalikult lühidalt, et seda oleks lihtne korrata.
Näiteks:• Ma annan endast parima
• Kõik laheneb minu jaoks soodsalt
• Ma olen väärtuslik töötaja
• Ma suudan seda
• Ma olen alati väärt austust ja usaldust
• Minus on piisavalt jõudu ja oskusi selle projekti/töö/ülesande vms lõpule viimiseks
• Ma olen edukas
• Ma olen tänulik töö eest, mis mul on
• Ma olen rahul ja tasakaalus
Väidetavalt on positiivseid enesesisendusi vaja korrata igapäevaselt vähemalt kolm nädalat enne, kui see jõuab alateadvusesse ning hakkab seal oma mõju avaldama, kuid isegi kordades kauem enne, kui see hakkab muutma varasemaid piiravaid enesekohaseid uskumusi.

Uskumused, mis tekitavad stressi ja mille muutmisega tasuks tööd teha:
• Vigade tegemine on kohutav
• Igale probleemile on olemas ideaalne lahendus
• Ma pean kõike kontrollima
• Ma ei saa muuta, kuidas ma mõtlen
• Teised inimesed peavad mõtlema nii nagu mina
• Mul ei ole piisavalt aega

Õpi oma negatiivseid mõtteid vaidlustama
Me oleme sageli iseenda kõige suuremad kriitikud, eriti kui oleme stressis ja lained on pea kohal kokku löönud. Meie peas käib pidevalt sisemine dialoog. Kui oled endale teadvustanud, et see on eelkõige negatiivse, süüdistava ja kriitilise tooniga, siis tasub õppida oma mõtteid vaidlustama.
Näiteks, kui mõnes situatsioonis või ülesande peale mõeldes vasardab peas mõte, et „kõik on halvasti!“, siis tasub endalt küsida, „kas tõesti KÕIK?“. Või „ma ei saa sellega hakkama!“, siis tasub küsida „mis on kõige hullem asi, mis võib juhtuda, kui ma proovin?“ või „mis siis saaks, kui ma ei kardaks?“.
Hoolitse oma keha eest
Keha ja vaim on ikka omavahel seotud ja raskused tekivad siis, kui need on väga tasakaalust väljas. Seetõttu tasub võtta jõud peale tööpäeva kokku ja minna trenni või lihtsalt loodusesse jalutama. Nii saavad keha loomulikud ravimehhanismid oma tööd teha:).
Pööra tähelepanu oma hingamisele
Hingamine on stressis keha lõdvestamise puhul kõige esmasem ja lihtsam lahendus. Kui stress trügib mõtetesse, siis üsna kiirelt reageerib sellele ka keha (hingamine kiireneb, pulss tõuseb, nahk muudab värvi jne) ja siis muutub ka meie käitumine ja reageerimine erinevatele teemadele ehk mitte kõige kohasemalt.
Kui tunned, et keha läheb pingesse, siis proovi kõhuhingamist. Kõhuhingamine ehk sügav hingamine, kus kõht sisse hingates kerkib ja välja hingates langeb. See lõdvestab pingeid ja võimaldab kergesti saada tagasi kontrolli oma füüsilise keha üle. Sinna juurde pingete väljahingamise visualiseerimine ja meie käes on tõepoolest uskumatult võimas tööriist.
Kui tunned, et ikka üksi ei jaksa, siis küsi abi
Väidetavalt on kolm lauset, mida on kõige raskem öelda. Nendeks on „Ma armastan sind!“, „Vabandust!“ ja „Ma vajan abi!“ Samas oma nõrkuste tunnistamine näitab hoopis tõelist tugevust. Ära lase asjadel veel hullemaks minna, vaid küsi abi.
Kui Sinu töö tegemiseks on vaja rohkem inimesi, aega või muid ressursse, siis ütle see välja. Väga sageli on ümbritsevad inimesed oma asjadega niivõrd tegevuses, et nad ei pruugi meid ja meie raskusi tähele panna. Samuti ei tihka teised tihti oma abi pakkuma tulla, arvates et see paneb abivajajat ennast halvasti tundma.
Ning kui stress ei ole enam seotud vaid ülekoormusega, vaid on mõjutamas halvasti Sinu vaimset seisundit, siis tasub oma murest rääkida ja seda võimalusel spetsialistiga.