Thursday, September 25, 2014

Täna, 25. septembri internetileiud

MILLAL ON ÕIGE AEG KÜTMA HAKATA? DELFI portaal Moodne kodu kirjutab, et meie kliimavöötmes soovitab Tallinna Energiaagentuur maju kütma hakata kui välistemperatuur on alla +12 C kraadi. Siseõhu temperatuur peab olema 20-22 kraadiPideva õhuvahetusega (ventilatsiooniga) on vaja saavutada, et süsihappegaasi (CO2) sisaldus on alla 1000 ppm ning suhteline õhuniiskus mitte üle 50%. Selline mikrokliima tubades väldib korterites hallituse ja seente teket, mis põhjustavad allergiat, astmat ning muid tervisehäireid. Kui hilineme kütmise alustamisega, siis oma tervise parandamiseks viime „säästetud“ raha apteeki. Lisaks kulub maja konstruktsioonide üleskütmisele ja kuivatamisele täiendav energiakogus. Elu- ja tööruumide mikrokliima mittevastavusest nõuetele põhjustatud kulutuste suurus Eestis on hinnanguliselt 186 miljonit eurot aastas, mis sisaldab kulutusi tervise taastamiseks ning langenud töö- ja õpiviljakust. Meie võimuses on vältida nende kulutuste teke õigeaegse elamute kütmise alustamisega.

6 SALENEMISNIPPI: Õhtuleht soovitab mõned kilod kaotada kuue veidra asjaga. Piparmündi nuusutamine, punased taldrikud, maksa toidu eest sularahas, magamistoa temperatuur +- 18C kraadi, külmikule kleebi puu- ja köögivilja pildid, töölaud ja keskkond hoia korras.

11 PUNKTI 1. OKTOOBRIST KEHTIMA HAKKAVA LIIKLUSKINDLUSTUSESEADUSE MUUDATUSED: Tarbija24 kirjutab, mis on uue liikluskindlustuse seaduse muudatused.
  1. Kindlustuskaitset tõestab edaspidi ainult poliis, tähtajatut lepingut enam ei sõlmita.
  2. Kindlustusvõtjaks saab olla iga kindlustushuviga isik (autot kasutav sõber, sugulane jmt), mitte ainult sõiduki omanik.
  3. Sundkindlustuseta periood hakkab olema 24 kuu asemel 12 kuud. Aasta möödumisel teeb LKF kindlustamata sõidukitele automaatselt sundkindlustuse. Sundkindlustuse tariifid kehtestab rahandusminister.
  4. Kindlustamata sõidukiga kahju põhjustaja peab igal juhul maksma 640-eurost omavastutust.
  5. Kindlustusandjal on täienevad tagasinõude õigused sõidukijuhi vastu lisaks senistele alustele (nt purjus juhtidele, kiiruseületajatele, politsei eest põgenejatel jne).
  6. Kõik liiklusregistris olevad sõidukid peavad olema kindlustatud, registrist saab sõiduki 24 kuuks kustutada tasuta või avalduse ja seletuskirjaga lõplikult.
  7. Kui omanik soovib liiklusregistri kande taastamist, peab ta sõidukiga läbima tehnoülevaatuse. Registrisse kandmiseks lõivu maksma ei pea.
  8. Kindlustusselts peab kahju hüvitamisega alustama senisest kiiremini – hüvitamist peab alustama viivitamatult, kuid mitte hiljem kui 30 päeva pärast.
  9. Kindlustusselts peab eelistama sõiduki taastusremonti, rahaline hüvitus toimub erandjuhul.
  10. Sõiduki remondi teostaja valib kannatanu.
  11. Suurenevad kindlustussummad.
RAHARAISKAMISE PÕHJUSED toob välja Naine24 portaal:
VÄIKESED KUPÜÜRID RAHAKOTIS. Hoia rahakotis 50 või isegi 100 euroseid, mündid ja väiksemad eurod hoia eraldi ja kaugemal. Suuremat rahatähte ju ei taha kohe lahti vahetada.

ÜMARDAMATA HINNAD: kui hinnad lõpevad 9-ga, ostame asju rohkem, on teadlased leidnud. Ümarda hind suuremaks ja siis otsusta, kas osta või mitte.

TÜHI KÕHT. Hommikusöök jäi vahele? Nälg vallandab impulsse hormoonides (greliin ja leptiin). Need saadavad signaale otsustamatutele ajuosadele. Muutused kehakeemias muudavad meid riskialtiks.

HINNASILDI VAATAMINE. Ole realistlik - hinda kui palju oleksid vastava asja eest raha välja käima. (Näiteks jakk maksab 200 eurot, allahindlusel 50% on hind 100 eurot, kuid tegelikult oleksid valmis andma jaki eest välja andma vaid 60 eurot). Mõtle välja konkreetne number, enne kui hinnasildile pilgu heidad.

ALLAHINDLUSED. Kaupmehed tavatsevad tootereklaame teha kindlale ajaperioodile. (Osta kohe! Allahindlus veel viimast päeva! Kõigest 20 viimast alles!) Hinga sügavalt sisse-välja ja võta 24 tundi mõtlemisaega.

3 MÄRKI VEEPUUDUSEST ORGANISMIS. Õhtuleht kirjutab, et veepuudus organismis annab endast märku kolmel moel.
1. Peavalud, sagedased - koos vedelikuga kaotad organismist kaaliumi ja naatriumi. Mida suurem veekadu organismist, seda vähem pääseb hapnik ajju.
2. Liiga kollane uriin - uriin on liiga kontsentreeritud.
3. Kõhukinnisus - vähese vedeliku pärast ei saa toitained käärsoolest vabalt edasi liikuda.

UNEVÕLA VÄLTIMISEST kirjutab Postimehe rubriik Naine24.ee.
Teadlaste sõnul on unevajadus 7 kuni 9 tundi ööpäevas. Teadlased on katsete abil kindlaks teinud, et ka tunnike unevõlga võib tervisele negatiivselt mõjuda. Nimelt võib vähene uni tõsta vererõhku ja stressihormooni kortisooli taset. Selle asemel, et mõelda «ma peaksin rohkem magama» lihtsalt rohkem magada. Näiteks kui nädala jooksul jääb sul puudu umbes 10 unetunnist, maga nädalavahetusel 3-4 tundi rohkem ja mine järgmisel nädalal tunnike või paar varem magama.
Kui sul on juba pikaajaline unevõlg, ürita minna pikemale puhkusele ja ära võta selleks ajaks omale mingeid kohustusi (kui, siis minimaalselt). Ürita vältida ka elektrooniliste vidinate kasutamist ja lihtsalt lõõgastu. 
Ekspertide hinnangul ei tasuks aga üldse unevõlga koguda. Kui sul on raskusi soovitusliku unenormi täitmisega, ürita nädalavahetusel või puhkuse ajal ärgata ilma äratuskellata, et aru saada, kui mitu tundi su organism und vajab. Kuigi see võib kõlada igavalt, on kasu ka sellest, kui lähed igal õhtul samal ajal magama ja ärkad hommikuti samal ajal. 

No comments:

Post a Comment