22. veebruar 2010 on Poola helilooja Fryderyk Chopini 200. sünni-aastapäev.
Fryderyk Chopin on 19. sajandi juhtivaid heliloojaid, kes alustas oma karjääri pianistina ja kontserteeris juba varases lapseeas. Chopini, enamuses klaverile kirjutatud loomingus on ühendatud meloodia, otsiv harmoonia ja vaistlik vormitajumine, mida kroonib briljantne klaverimängu tehnika.
Fryderyk Franciszek Chopini sünnitunnistusel on kuupäevaks märgitud 22. veebruar, aga nii ta ise kui ka teised andsid kuupäevaks alati 1. märtsi.
Tema sünnikohaks on Želazowa Wola, Utrata jõe kaldal asuv Masoovia küla, mis asub Varssavist 54 km kaugusel. Fryderyk sünnib teise lapsena neljalapselisse perre. Tal on kolm õde – Ludwika Marianna Chopin (hiljem: Jedrzejewiczowa) (1807-1855), Justyna Izabella Chopin (hiljem: Barcinska) (1811-1881) ja Emilia Chopin (1812-1827). Chopinide perekond on ühiskonna poolt austatud ja sotsiaalselt aktiivne, lastele peetakse oluliseks anda lai silmaring nii kirjanduses kui ka muusikas.
Ema, Tekla Justyna Kryžanowska (1782–1861) oli poolatar ja isa, Mikołaj (sünnipäraselt Nicolas) Chopin (1771–1844), prantslane. Nicolas Chopin, pärit Lorraine’ist, tuli Poola 16-aastaselt. Chopini isa palgatakse Poola krahvinna Justyna Skarbeki poja prantsuse keele õpetajaks. Töökoht asub krahvinna majas Żelazowa Wola’s. Chopini ema on saadetud Skarbek’ide juurde juba tütarlapsena - ta oli nende kauge sugulane ja tegutses krahvinna juures tema seltsilise ja majapidajannana. Chopini vanemad kohtuvad 1802. aastal. Nad abielluvad 1806. aastal Brochówi kirikus ja jäävad elama Skarbekite juurde kuni 1810. aastani. 23. veebruaril 1810 saab samas kirikus ristitud ka Fryderyk.
Kui Chopin on 10-kuune, suundub perekond Varssavisse - Chopini isa läheb Saxoni palees (poola k.
Pałac Saski) oleva kooli prantsuse keele õpetajaks, samasse asub ka perekond elama.
VARANE TALENT
Fryderyk alustab esinemisi juba varakult. Tema isal on palju tutvusi erinevates ühiskonnaklassides ja koos viibivad nad tihti seltskondlikel üritustel. Põhiliselt astubki noor pianist üles tol ajal populaarsetel salongiõhtutel. 1818 toimub Chopini esimene suurem esinemine, see toimub Varssavis, krahvinna Zofia Zamoyska salongis. 24. Veebruaril 1818 annab Chopin ka esimese avaliku kontserdi – Varssavis, Radziwiłł'i palees, kus esitab Boheemia (praegune Tšehhi-Saksa piirkond) helilooja Adalbert Gyrowetzi (ka: Vojtěch Matyáš Jírovec) (1763-1850) e-moll klaverikontserdi. Kuulajad on vaimustuses Chopini mängust, aga tagasihoidlikuks jääv Fryderyk märgib esinemiste kohta: „…publik imetles minu uhket kraed…“.
Laia silmaringiga Fryderyk loeb palju ilukirjandust, tunneb huvi Poola ajaloo vastu ja valdab vabalt prantsuse ja saksa keelt. Kirjandushuviline Fryderyk kirjutab ka luuletusi – neid võib leida näiteks kirjadest isale ja emale. Chopini sügavalt armastatud isa jällegi alustab oma kirju ka 33-aastasele Chopinile „Mu kallis laps…“.
Heliloomingu alguseks võib pidada aastat 1817 – sellest ajast on säilinud kaks poloneesi. Üks neist (g-moll ehk sol-minoor), pühendusega Wiktoria Skarbekile (u. 1791-1828), ka trükitakse samal ajal Varssavis Izydor Cybulski poolt. Varssavi ajakirjanduses kirjutatakse: „Selle poola tantsu kirjutanud helilooja on vaevalt 7-aastane ja … juba tõeline geenius“. Teistest teostest, mis loodud mõned aastad hiljem, võiks ära märkida Poloneesi As-duur Op. IVa/2, mis on loodud 1821. aastal. Selle teose pühendab Chopin oma tollasele õpetajale Wojciech Žywny’le. Varssavis elav tšehhi viiuldaja ja pianist Wojciech Adalbert Žywny (1756–1842) õpetab Chopini aastatel 1816-1821, tutvustades talle J. S. Bachi ja Viini klassikute muusikat. Ilmselt ka sellest ajast saab alguse Chopini suur armastus Johann Sebastian Bachi muusika vastu - hiljem on tema klaveril alati Bachi teosed.
3. jaanuaril 1820 kuulus itaalia laulja Angelica Catalani (1780-1849) on võlutud noore Chopini imelisest klaverimängust ja kingib noorele pianistile tänutäheks graveeringuga kuldkella.
1822-1829 on tema õpetajaks ka Joseph (Józef) Elsner - tema juures võtab Chopin alguses eratunde. Muuhulgas tutvustab Elsner Chopinile ka Karl Antoni Simoni harmoonia õpikut, samuti muusikateooriat ja nummerdatud bassi.
13-aastaselt, aastal 1823, astub Chopini Varssavi Lütseumisse, mis pakub haridust poisslastele. Ta alustab õppimist 4. klassist. Koolis on ta väga hoolas õpilane, lemmikaineteks joonistamine ja kirjandus. Fryderyk on seltsiv, leiab palju sõpru - väga lähedaseks saab ta Jan Bialoblockiga (1806-1828), hilisemast ajast on säilinud pikk kirjavahetus ka Tytus (Titus) Woyciechowskiga (1808-1879). Lütseumi lõpetab Chopin kolme aastaga, aastal 1826. Mitmed suvevaheajad veedab Chopin Szafarnias, oma sõbra, lütseumikaaslase Dominik-Jan-Henryk Dziewanowski (1811-1881) suvemõisas. Szafarnias kirjutab Fryderyk käsitsi „ajalehe“ „
Kurier Szafarski“, millest võib leida naljaka sisuga uudiseid. Kuulsaks on saanud ka Szafarniast saadetud kirjad kodustele. Fryderyk on suur teatri sõber, talle meeldib ise näidendeid välja mõelda. 6. detsembril 1824 etendavad kodus Fryderyk ja ta noorem õde Emilia ühiselt kirjutatud komöödia, mis meeldib kõigile. Eriti meeleolukas on Chopini mängitud osa, kus keegi ei suuda naeru tagasi hoida.
Elsner on Chopini õpetaja ka 1826-1829 Varssavi Konservatooriumis (Kõrgem Muusikakool), kus õpetab noorele pianistile kompositsiooni. Lisaks võtab Chopin orelitunde - õpetajaks Vįclav (Wilhelm) Würfel [Werfel]. Chopini pianistlik tehniline tase on kõrge juba õpingute ajal - ei Žywnyl ega Elsneril pole talle selles vallas midagi lisaks pakkuda. Žywny isegi keeldub sel põhjusel Chopini õpetamast, pidades Fryderyki samas oma kõige andekamaks õpilaseks. Konservatooriumis õpib Chopin tundma ka nokturne, eriti suureks mõjutajaks selles vallas on iiri helilooja John Field. Heliloojana on Chopin õpingute ajal samuti viljakas – juba tollal loodud teosed on mahukad ja meisterlikud, nende seas näiteks
Rondo ą la Mazur F-duur Op. 5. 1827-1828 kirjutab Chopin Variatsioonid Mozarti ”Don Giovanni” teemale Lą ci darem la mano B-duur (Si-bemoll mažoor) Op. 2, pühendusega lütseumikaaslasele Tytus (Titus) Woyciechowskile. 1828. aasta detsembris toimub kontsert klaverimeistri Fryderyk Buchholtzi (Buchholz) (1792-1837) kodus, kus Chopin esitab koos lähedase sõbra ja pianisti Julian Fontanaga oma Rondo C-duur (WN 15) kahele klaverile. Andekas Chopin saab oma õpingute lõpul kiitva hinnangu oma õpetajalt Elsnerilt, ühtlasi on Chopin tema lemmikõpilaseks. Elsner paneb Chopinile suuri lootusi - nii soovib ta, et tema andekaim õpilane kirjutaks kunagi suure poola ooperi. Kolme aastaga on Chopin Konservatooriumi lõpetanud. 1829. aasta juulis kirjutab Elsner lõputunnistusele: „Chopin F., kolmanda aasta tudeng, erakordne anne, muusikaline geenius“. Õpingute aega mahub aga ka raskeid hetki - 1827. a aprillis sureb pärast pikka haigust tema õde Emilia, kes maetakse Powązki kalmistule Varssavis.
Tundlik Chopin on oma suhetes lähedane õpingukaaslastega lütseumist ja eelistab üldiselt lävida rohkem meeste- kui naisterahvastega. 1828. aastal sureb ootamatult tema kõige lähedasem sõber lütseumi-aegadest Jan Bialoblocki, kellele Chopin on siiani usaldanud oma sügavad mõtted ja tunded. 1828 septembris-oktoobris teeb Chopin esimese välisreisi Berliini. Seal külastab ta kontserte ja ooperietendusi. Tagasiteel Poznanis esineb ta muusikaõhtul vürst Radziwilli juures.
Aprillil 1829 lahvatab häbeliku Chopini südames armuleek - Varssavi Konservatooriumis õppides kohtab ta laulja Konstancja (ka: Constantia, Constance) Gladkowskat (1810-1880). Fryderyk kirjutab neiu kohta oma sõbrale lütseumiõpingukaaslasele Titus Woyciechowskile: „…õnnetuseks on mul vist juba kujunenud oma ideaal, keda ma ustavalt teenin, kuid kellega ma poole aasta jooksul pole vahetanud ühtegi sõna; keda ma unes näen, kelle mälestusest sai minu kontserdi adagio…“. Gladkowskale mõeldes kirjutab Chopin ka laulu „Soov“ („Oleksin päikene kõrgel taevakaarel…“). 1829. aastasse mahub ka uus armumine, kelleks on Eliza (Elisabeth, Elisa) Radziwill (1803-1834), Poola-Leedu printsi Anton Henryk Radziwilli üks tütardest. Eliza Radziwill teeb Chopinist mitu tuntuks saanud joonistust.
1829 peale Konservatooriumi lõpetamist annab ta Austria pealinnas Viinis mitu kontserti. Peale esimest kontserti, kus ta esitas Variatsioonid Op. 2, kirjutab Chopin kodustele: ”Kõik plaksutasid nii valjult peale igat variatsiooni, et mul oli raskusi orkestri tutti kuulamisega”. Poolas tagasi olles esineb ta palju kordi salongides ja kontserdisaalides. Siiski märgib Chopin, et pianist-helilooja kooslus ei ole temale sobiv. Samuti pole publiku ees esinemine tagasihoidlikule Chopinile sugugi kerge - laval olemise kohta on Chopin, erinevalt Lisztile, tunnistanud: „Publiku hingetõmbed lämmatavad, uudishimulikud pilgud halvavad ja tundmatud näod muudavad mu tummaks“. Kuulajatena näeb ta meelsamini väikest naisteseltskonda kui maja, mis on täis mehi.
Vanemate korteris Krakovis esitab Chopin 1830. aasta 7. veebruaril oma f-moll klaverikontserdi mittetäieliku orkestriga, lisaks esitab ta ka teisi teoseid. Publiku seas on W. Žywny, J. Elsner, samuti poola helilooja Karol Kazimierz Kurpinsky (1785-1857).
Chopin, ületades oma vastumeelsuse suurele publikule esinemiste suhtes, esitab 17. märtsil 1830 Varssavis,
Teatr Narodowy’s, oma f-moll (fa-minoor) klaverikontserdi Op. 21 (kirjutatud 1829). Publiku suuruseks on 900 inimest. 1830. a kirjutab Chopin ka teise klaverikontserdi ja 22. septembril toimub selle - e-moll (mi-minoor) Op. 11 klaverikontserdi - esiettekanne Chopinide korteris. Teos saab suurte kiiduavalduste osaliseks, öeldakse muuhulgas: „See teos on geniaalne…“.
Sõbrad innustavad teda ette võtma pikema kontsertturnee, kuid Chopin ise kõhkleb sellel teemal kaua – teda vaevavad halvad eelaimdused. Chopin otsustab, vastumeelselt, Varssavist lahkuda ja 11. oktoobril toimub hüvastijätukontsert Teatr Narodowy’s. Tuleb ettekandele e-moll klaverikontsert. Veel kõlavad Suur fantaasia poola lauludele Op. 13 ja
Rondo à la krakowiak Op. 14. Kontserdil on kaastegev on ka lauljanna Konstancja Gladkowska. 1830. aasta lõpul (2. novembril) lahkub Chopin Varssavist, sõbrad annavad talle kaasa Poola mullaga täidetud laeka. 20-aastase Chopini eelaimdused, et ta lahkub kodumaalt igaveseks, saavad tõeks.
1831 PARIISIS
Poola ülestõusu verine mahasurumine venelaste poolt põhjustab tema jäämise Pariisi. Kodumaa traagilist saatust kajastab Chopini klaverietüüd Op. 10 nr. 12 c-moll (do-minoor) alapealkirjaga „Revolutsiooniline“. Poola ei pöördu ta enam tagasi, aga samuti ei saa ka Prantsusmaast tema kodumaad. Oma loomingus ja kiindumustes jääb ta elu lõpuni poolakaks.
Kui Nicolas Chopin, Fryderyki isa, Poola jõudnuna ja jäänuna, võtab endale eesnime Mikolaj, siis Fryderyk Franciszeki eesnimedeks saavad tema enda soovil prantsuspärased Frédéric Francois - seda justkui “ette aimates”, et ta jääb Prantsusmaale ja enam kodumaale ei naase.
Alati elegantselt riietuv Chopin tellib oma riided Vivienne’i tänava rätsepalt Dautremont’ilt. Chopini lemmikvärvideks on kahvatuhall, lilla ja tumesinine. Oma kirjades on ta märkinud: ”Ma eelistan lihtsust, elegantsust ja tagasihoidlikkust, vastukaaluks poe akendel näha olevatele tugevatele ja vulgaarsetele värvidele. Näiteks meeldib mulle pärlendav hall, mis pole labane ja eputav”. Kirjas oma sõbrale palub ta: ”Palun anna teada mu rätsepale Dautremont’ile, et ta õmbleks mulle paari halle pükse. ---- Samuti vajan ma musta, tagasihoidlikust kangast velvetvesti”. Chopin kannab enamasti redingote’i, mis on tol ajal kantav mantlimoodi jakk. Hoolikalt seob ta siidkaelasideme kolmekordsesse sõlme ja tema kindad on alati säravvalged. Chopin ei talu vähimatki porijälge oma mustadel lakksaabastel, mis on ühte värvi hallil satiinvoodril keebiga, millesse ta armastab end mähkida. Üürikabriolett ülitähelepaneliku kutsariga on tal visiitide tegemiseks, sisseostudele minekuks ja oma õpilastele tunde andma minnes. Selline eluviis on aga suureks väljaminekute allikaks.
Pariisi vallutab Chopin pianistina, paistes silma erinevalt teiste esitajate virtuooslikkusest ülima hingestatuse ja poeetilisusega. Pea igal kontserdil ta ka improviseerib. Esimene Pariisi kontsert toimub Pleyeli saalis 1832. a 26. veebruaril. Seal tuleb esitusele Chopini e-moll klaverikontsert, Variatsioonid Mozarti teemale ja samuti on Chopin üks pianistidest, kui esitatakse Frédéric (Friedrich) Kalkbrenneri (1785-1849) Suur polonees (
Grande polonaise) kuuele klaverile.
Oma kaasaaegsetega, muusikute Berliozi, Hilleri, Liszti, Kalkbrenneri, Thalbergi ja Paganiniga on ta Pariisi muusika- ja seltsielu keskpunktiks. Ta leiab palju uusi tutvusi – suhtleb nii muusikute, heliloojate, kirjanike kui kunstnikega. Võõrsil olles aga uued tutvused Chopini ei innusta - ta igatseb kodumaale tagasi. Hingepõhjani liigutab teda Poolast pärit inimeste kohtamine - nii on ta üliväga rõõmus kohates oma kaasmaalast, luuletajat, hilisemat College de France’i professorit, Adam Mickiewiczit (1798-1855). Nendest kohtumistest, kus Chopin mängib tundide viisi oma teoseid ja vesteldakse oma kodumaast Poolast, saavad mõlemad loomingulist innustust. Chopin loob 1835 esimese, g-moll (sol-minoor) ballaadi Op. 23, toetudes Mickiewiczi poeemi “Konrad Wallenrodi” (1828) dramatismile. Samuti on teine ballaad f-moll Op. 38 (1842) seotud kaasmaalase poeesiaga. 1834. a lõpus on Chopin õpetamise, komponeerimise ja kontserteerimise rutiinis. Toimub ka meeldejääv perekondlik sündmus - novembris abiellub Chopini õde Izabella.
1834-35 on mitmeid esinemisi, tähtsamad nendest e-moll klaverikontserdi ettekanne aprillis Pariisi Théātre Italien’is, dirigendiks kuulus Francois-Antoine Habeneck (1781-1849). Teine esinemine sama dirigendiga toimub
Société des Concerts du Conservatoire’s, kus Chopin esitab Grande polonaise brillante Op.22 Es-duur (Mi-bemoll mažoor).
1835. a suvel sõidab koduigatsusest vaevatud Chopin Saksamaale. Ta kohtub Dresdenis isa sõbra, poola vürsti Felix Wodzinski ja tema perekonnaga. Nähes Wodzinski 16-aastast tütart Mariat (Marie), on Chopin armunud. Tundlik Chopin on aga üsna heitliku meelelaadiga. Kohtudes Pariisis vürstinna Honorata Orłowska Komariga, viibib seal ka vürstinna tütar, klaverimängus üsna heal tasemel Delphina (Delfina) Potocka (1807-1877), kes kutsub Chopini endale tunde andma. Delfina on sel ajal abielus, aga elab oma mehest eemal, Pariisis. Peale suuri armuseiklusi, kus muuseas Chopin nimetab Delfinat „Mu üks ja ainus armastatu“, ilmub äkitselt välja Delphina abikaasa ja konservatiivselt abielusse uskuv Delphina läheb tagasi abikaasa juurde. Chopin on saanud 26-aastaseks ja hakkab endale otsustavalt abikaasat otsima.
Ka 1836. aasta suve veedab Chopin Wodzinskite juures Marienbadis (praegune tšehhi linn Mariįnské Lįzně). Marie Wodzinska joonistab Chopinist tuntud akvarellportree. Septembris teeb Chopin salaja, ilma vürsti nõusolekuta, Mariele jaatava vastuse saava kihlumisettepaneku. Võrreldes Wodzinskitega on Chopinid vaesed – pensionärist isa on olnud õpetaja, Karkovis elatakse üürikorteris. Wodzinskid kuuluvad alamaadlite sekka, neil on 50 000 aakrit maad (1 aaker on u. 4047 m2), maamõis Toruni lähedal ja arvestatav positsioon ühiskonnas. Chopin on Mariega tuttav vaid paar nädalat ja soovib temaga abielluda. Ta taipab, et ei kuulu kõrgemasse seltskonda. Kirjad Mariele seob ta kokku, peale märkides „
Moja bieda“ („
Moja beda“) (Minu ebaõnn - poola k.). Chopini süda on murtud. Üksinda ja kurbuses süüvib ta töösse, valmistades trükki andma Etüüdid Op. 25 ja Ekspromptid Op. 29, samuti luues teise Skertso, Noktrunid Op. 32 ja ilmselt ka kuulsa leinamarsi (marche funebre), millest saab b-moll (si-bemoll minoor) Sonaadi üks osa.
1836. a sügisel on Chopin esimest korda oma sõbra ja pianisti Ferenc (Franz) Liszti (1811-1886) korteris, kus toimuvad pidevalt eliidi kokkusaamised. Sealt seltskonnast võib teiste seast leida ooperihelilooja Giacomo Meyerbeeri (1791-1864), romaanikirjaniku Eugene Sue (1804-1857), poeedi Heinrich Heine (1797-1856), Poolast pärit kirjanik Adam Mickiewicz’i (1798-1855), kellest saab peagi College de France’i professor. Samuti on seltskonnas krahv Wojciech Grzymala (1793-1871), kes laseb ennast Albertiks kutsuda. Pianiste on peale Chopini ja Liszti veel teisigi, näiteks Ferdinand Hiller (1811-1885), kes küll unistab hoopiski komponeerimisest. Samuti on seltskonnas kirjanikud Honoré de Balzac (1799-1850) ja Victor Hugo (1802-1885). Oktoobris 1837. a kohtub Chopin Liszti juures muusikaõhtul esmakordselt kirjanikku George Sandi. Meesteriideid kandvat ja avalikult sigaretti suitsetavat Sandi nähes märgib Chopin: „Kui antipaatne isik on see La Sand! Kas ta on tõepoolest naine? Mina küll kahtlen selles!“ Samas Sand märgib Chopini nähes: „Kas see härra Chopin on tütarlaps?“ Kuid millegipärast juba tõmbab Chopini seletamatu jõud selle naise poole. George Sand (õieti: Aurora Dudevant, sünnipäraselt: Aurore Dupin) (1804–1876) hakkab meessugu umbusaldama peale oma abielu nurjumist parun Casimir Dudevant’iga, kellest ta ka lahutab. Sandi sooviks saab elamine meheks maskeerunult, sootuna ja eatuna „meeste kõrbes“. Pariisi tuleb Sand koos oma kahe lapsega - poeg Maurice (1823–1889) ja tütar Solange (1828–1899) - otsustades kirjanikuks hakata.
1837 Sand paneb tähele Chopini nõrgenevat tervist, tema pidevat köhimist. Emalikult käituv Sand loodab, et Nohanti tervistav õhk võiks Chopini kroonilisest köhast terveks ravida. Sand on üllatunud, et vajab Chopini – ta ju tavaliselt pole kannatanud puuduva tundeeleu pärast. 1838. a aprillis on nii Sand kui Chopin mõlemad läbi elanud kaotusperioodi, mistõttu nende suhe saab ”tuule tiibadesse”. Sand on Chopinist huvitatud ja soovib temaga lähemalt suhelda. Hiljem on Sand märkinud, et ta tundis Chopini vastu emainstinkti ja soovis tema eest hoolitseda. 27. (28?) aprillil toimub Sandi sõbranna, vürstinna Charlotte Marliani juures muusikaõhtu, kus Chopin esineb. George Sand on publiku seas koos sõbrannaga ja kirjutab Chopinile kirjakese: „
On vous adore“ (Te meeldite meile - prantsuse k.). Meelitustele alti ja tundlikku Chopini mõjutab Sandi poolne pikaajaline „ründamine“ - ta armub ja on nõus Sandiga eraldi kohtuma. Sand loobub avalikkuses suitsetamast ja hakkab taas naisteriideid kandma. Juunis 1838 on Sand ja Chopin paar. Sandi sõbranna vürstinna Charlotte Marliani soovitab Sandile Chopiniga koos Mallorcale puhkama sõita. Minnakse neljakesi – Sandi lapsed Maurice ja Solange, George Sand ja Chopin. Oktoobris Hispaanias, Mallorca saarel, külmas ja niiskes ”Tuulte majas” aset leidvast puhkusest pole midagi head meenutada. Oma romaanis „
Un hiver ą Majorque“ (eestikeelne pealkiri „Talv Mallorcal“) kirjeldab George Sand seal toimunud läbielamisi. Mallorcal elades satuvad nad rahapuudusesse, saarel elavad inimesed on aga kõike muud kui külalislahked. ”Tuulte maja”, ainus koht, mida nad saavad endale lubada, on väikse ja niiske mäe tipus asuv klooster. Ilm on pidevalt vihmane, maja katus tilgub läbi ja söök on vilets. See kõik kokku ei tee Chopini tervisele sugugi head - 28-aastaselt jääb ta tiisikusehaigeks. Detsembris kolivad nad ümber Valldemosa (Valdemosa, Valdemossa) kloostrisse. Mõlemad on sellest kohast innustunud. Chopin märgib: „Suurepärane klooster maailma kauneimas kohas“. Sand: „See on luule, see on üksindus. See on kõige kunstipärasem, kõige šikim koht taeva all, ja millise taeva all! Ja missugune maakoht!“ Chopini sõrmed silitavad klaveriklahve iga päev. Pikad ja peened, võimaldavad nad pianistil esile tuua oma lemmikinstrumendi voorusi. Valldemosas loob Chopin oma klaveriprelüüdid. Nagu Sand märgib, on need „kõige kaunimad lühivormid, mida Chopin tagasihoidlikult prelüüdideks nimetab“. „Vihmapiiskade prelüüdi“ suhtes kerkib küsimus, kas tegemist on neljanda või kuuenda prelüüdiga. Sarnaselt Johann Sebastian Bachi ”Wohltemperierte Klavier"-iga (eesti k. ”Hästitempereeritud klaver", HTK), kirjutab ka Chopin oma prelüüdid kõikides helistikes ja kvindiringi järgi. Mõned prelüüdid on lühikesed, vaid 16-taktilised. Ühed on iseloomult kui etüüdid, teised jällegi nokturnilaadsed.
1839. a suve veedab Chopin Nohantis. Nohantis tunneb Chopin eraldatust ja tugevat vajadust seltskonna järgi. Sand ja Chopin vajavad mõlemad iseseisvust - seltskonnad, milles kumbki lävib, on erinevad. Chopin on tihti Sandile armukade, mis on seotud naise varasema, mitte hea reputatsiooniga. Sand armastab Chopini üle domineerida, ta on öelnud: ”Ma vaatan tema nagu lapse järgi ja tema armastab mind kui ema”. Kirjutab mitmeid teoseid nagu Masurkad Op. 41, teine Nokturn Op. 37, Fis-duur, Eksprompt Op. 36 ja ülejäänud kolm osa b-moll (si-bemoll minoor) Sonaadist Op. 35. Oma tolleaegseid, 1840-ndatel kirjutatud teoseid, eriti Fantaasiat Op. 49 pidevalt viimistledes märgib Chopin: ”Ma ei suuda anda neile piisavalt poolalikkust”.
1843-44 suhe Sandiga mandub, seda eelkõige Chopini halva tervise pärast. Mais saab Chopin raske löögi osaliseks - sureb tema armastatud isa. Sand ja Chopini suhetes ei lähe siiski kõik mitte nii nagu ehk George Sand sooviks: 18-aastane Solange Dupin, George Sandi tütar, armub Chopini teismelise kirega. George Sand püüab tütrega sel puhul meeleheitlikult võistelda. Kuigi Chopin pidevalt halva tervise käes vaevleb, ei jäta ta Solange’i tunnetele vastamata. Sand läheb oma feministlikke vaadetega täielikult vastuollu – ta peab ainsaks võimaluseks tütar mehele panna ja hakkab selleks kiirelt ka võimalusi otsima. 1846. a sügisel Solange’i kihlus noore maaomaniku Fernand de Préaulx’ga lõpeb veebruaris 1847 – Solange on leidnud endale uue tutvuse, skulptor Jean Baptiste Auguste Clésinger’i (1814-1883). Ka see suhe lõpeb, kuna selgub et mees jahib lihtsalt naise varandust. Chopin on kogu aeg Solange’i suhtes kaitsval positsioonil ja sellega lõpeb ka Sandi ja Chopini pidevalt pingeid kogunud suhe. Delacroix’ (1798-1863) maal Sandist ja Chopinist lõigatakse pooleks. Praegu asub Chopini osa Pariisis, Louvre’is ja George Sandi pilt Kopenhaagenis.
Tundlikku Chopini mõjutab Solange’iga toimunu ka edaspidi ja ta ei saa sellest lõplikult üle. Ta tegeleb edasi õpetamisega ja annab avaliku kontserdi Pleyeli saalis. Seal tulevad esitusele viimased kolm osa Tšellosonaadist Op. 65, Chopini partneriks on lähedane sõber Auguste Franchomme (1808-1884). Juulis 1847 Sandist lahkudes on Chopini uueks silmarõõmuks laulja ja helilooja Pauline Viardot (1821-1910). „Tema [Chopini] lõppenud armulugudes pole sõprust. Kirge ei saa vähendada ja see on kõigest kõige kaunim,“ ütleb Viardot.
1848-49 kohtub Chopin uue silmarõõmu, šoti päritolu Jane Stirlingiga (1804-1859), kes tuleb tol ajal tema õpilaseks. Stirling soovib Chopiniga abielluda, meelitab ta valel ajal valesse kohta – tuberkuloosi põdev Chopin on Londonis ja seejärel Šotimaal, kus on majutatud külma, mägedes olevasse kindlusesse. Ebameeldivasse, sombusesse Šotimaa sügisesse mahub siiski ka üks rõõmus hetk kui teda külastab printsess Marcelina Czartoryska. Šotimaa niiskes kliimas Chopini tervis halveneb, ta köhib verd. Inglismaad juba varem vihanud Chopin põgeneb Pariisi, oma armastatu Jane Stirlingi hüljates.
Pariisi kohale jõudes on Chopin väga nõrk. Pisut paranenuna annab ta klaveritunde, aga haigus sunnib nendest siiski loobuma. 1849 kevadel teeb prantsuse fotograaf Louis-Auguste Bisson (1814–1876) Chopinist foto, mis on ühtlasi viimane ülesvõte Chopinist. ”Rootsi ööbik“ kutsutud laulja Jenny Lind (1820-1887) tuleb teda vaatama ja ka laulab talle. Vana armastus Delphina Potocka tuleb Nizzast, et olla tema juures. Šotimaalt saadab Jane Stirling Chopinile suure summa raha (võib-olla süütundest). George Sand murrab oma lubadust olla viimsel hetkel Chopini kõrval – enda asemel saadab ta oma tütre Solange’i. Juunis 1849 kirjutab Chopin oma vanemale õele Ludwikale: „Kui saad, siis tule. Ma olen nõrk ja ükski arst ei suuda mind aidata, ainult sina suudad seda.“ Chopin sureb oma vanema õe Ludwika käte vahel.
Matused kujunevad pidulikuks. Kantakse ette Mozarti ”Reekviem” – teos, mida Chopin väga armastas. Kõlavad mitmed tema enda teosed, üheks neist Klaverisonaadi b-moll (si-bemoll minoor) leinamarss. Sõbrad panevad talle hauda kaasa laeka Poola mullaga. Chopin maetakse Pariisi Pere Lachaise’i kalmistule. Tema süda aga on viiakse, Chopini testamendi kohaselt, Varssavisse, Püha Risti kirikusse, kus seda säilitatakse tänaseni. 17. oktoobril 1850. Aastal püstitatakse Chopini 1. surma-aastapäevaks tema hauale mälestusmärk, mille skulptoriks on Auguste Clésinger. 1879. aasta 1. märtsil viiakse Chopini süda tema viimse soovi kohaselt Varssavi Püha Risti kirikusse.
Vene helilooja Mili Balakirevi initsiatiivil avatakse Želazowa Wolas 1894. aastal Chopini mälestusmärk.
Loomingust
Fryderyk Chopin on kirjutanud põhiliselt klaverimuusikat, välja arvatud umbes 20 laulu, Variatsioonid flöödile ja klaverile Rossini ooperi "La cenerentola" "Non più mesta"-teemale ilma oopusenumbrita (1824), Klaveritrio g-moll Op. 8 (1828/29) ja kolm teost klaverile ja tšellole:
Introduction et Polonaise brillante, C-duur Op. 3 (1829/30),
Grand duo concertant E-duur, Meyerbeeri ooperi "Robert le diable" teemadele ilma oopusenumbrita (1831) ja Sonaat g-moll Op. 65 (1845/46). 20 laulu, mis meieni on jõudnud, on loodud erinevatele poola luuletajate tekstidele. Mõned nendest kõlavad masurkalaadselt. Kuigi Chopini laule poolakeelsete tekstidega ei saa kõrvutada näiteks Schuberti omadega, on need esimesed poola kunstlaulud suure muusikaajaloolise tähendusega. Teosed oopusearvudega 1-65 on Chopin ise välja andnud. Oopusenumbrid 66-74 on postuumselt välja antud kirjastajate poolt.
Enamasti on Chopini teosed kavandatud väikevormidest, mis oma mitmekesisuses ja arendatuses enam paljudel juhtudel väikesed vormid aga enam ei ole. Need Chopini kirjutatud väikevormid on ühed täiuslikematest tervel romantismi ajastul.
Chopin on mitmel korral klaverimuusika pioneer. Ta on esimene kirjutades sooloklaverile neli ballaadi. Siiani tähendas ballaad teost häälele ja klaverile. Samuti arendab ta skertso suuremõõtmeliseks ja iseseisvaks teoseks, kus on kasutatud nii rondo kui ka lauluvormi, rikastades seda ka suurema vormi tunnustega.
Chopini klaveristiil on tugeva väljendusjõuga, väga omanäolise meloodikaga, mis suures osas põhineb poola folklooril või selle eripäral ja intonatsioonidel. On vähe heliloojaid, kelle loomingus mängiks rahvatantsud nii suurt rolli nagu Chopinil. Rahvatants
mazur, mis eriti Varssavis suur rahva lemmik oli, saab Chopini loomingu kaudu tuntuks
Mazurka nime all (masurka - eesti k.). Taktimõõt 3/4, kiiremad tantsulises karakteris, aeglasemad valsilaadsed.
Chopini klaveriloomingus saavutavad poeesia ja suuri nõudeid esitav virtuoossus optimaalse ühtsuse. Peenekoelise ornamentikaga saavutab Chopin nähtavasti romantismiajastu kõrgpunkti. Teostest võib leida omanäolist, mitmekesist modulatsioonitehnikat, kus sageli tuleb ette ka enharmooniaid. Tema kompositsioonitehnikas tuleb ette polümeloodilisust (näit. läbitöötlused sonaatide põhiosades) ja polürütmilisut kirjaviisi (Etüüd f-moll Op.25 Nr.2, Prelüüd fis-moll Op.28 Nr.8, Fantaasia-eksprompt cis-moll Op.66, Nouvelle etude Nr.1 f-moll). Rütmika on väga vaheldusrikas ja tihti tantsuvormidel põhinev. Harmoonia on rikas, omanäoline ja pidedest läbikantud. Teostest võib leida omanäolist, mitmekesist modulatsioonitehnikat, kus sageli tuleb ette ka enharmooniaid. Samuti leiab Chopini teostest julget, tulevikku suunavat kromaatilisust, mis mõjutab näiteks vene heliloojat Aleksandr Skjabinit. Vaba polüfooniat ja kontrapunktilisi struktuure esineb eriti hilisemas loomingus (Näiteks Nokturn H-duur Op.62 Nr.1, Masurka cis-moll Op.63 Nr.3).
3 sonaati
Kui meenutada sonaati tema algses vormis (esimest korda mainitud 1600. a paiku), kus ta oli instrumentaalseks palaks (vastukaaluks kantaadile) ja võrrelda seda Chopini sonaatidega, siis on nendes küll võimalik vähe ühist leida. Siiski sonaat-allegro osa on oma jooned säilitanud: on pea- ja kõrvalpartii, nende vaheline pinge, aga repriis ei ole ekspositsiooni kodus ja teemad näiteks on varieeritud. Iseloomulik: kuigi Chopin säilitab sonaadis erinevad osad (ei muutu üheosaliseks, nii nagu Liszt), on ometi – eriti 2. ja 3. sonaadis kõik osad üksteisega sisuliselt väga tihedalt seotud.
Sonaat Nr.1 c-moll Op.4 (1827/28)
Sonaat Nr.2 b-moll Op.35 (1837/39)
Sonaat Nr.3 h-moll Op.58 (1844)
4 ballaadi
Chopin toob esimesena klaverimuusikasse üle ballaadi eepilise vormi. Klaverile loodud ballaadide uus kuju tähistab ka uusi vormilisi ja sisulisi võimalusi: kontrastsed, jutustavad meloodiad ühendatakse muusikaliste seaduspärasuste järgi suuremate vormide tunnustega (isegi sonaadivormini välja). Ballaadide on mõjutusi ka Chopini kaasmaalaselt Adam Mickiewiczilt.
Ballaad Nr.1 g-moll Op.23 (1835)
Ballaad Nr.2 F-duur Op.38 (1839)
Ballaad Nr.3 As-duur Op.47 (1841)
Ballaad Nr.4 f-moll Op.52 (1842)
4 skertsotJuba Mendelssohn vabastab skertso tsüklilise sonaadi osa seisundist, nii nagu see varem oli Beethoveni juures. Chopin jätkab seda ja arendab skertso suuremõõtmeliseks ja iseseisvaks teoseks, kus on kasutatud nii rondo kui ka lauluvormi, rikastades seda ka suurema vormi tunnustega.
Scherzo Nr.1 h-moll Op.20 (1831/32)
Scherzo Nr.2 b-moll [si-bemoll minoor] Op.31 (1837)
Scherzo Nr.3 cis-moll Op.39 (1839)
Scherzo Nr.4 E-duur Op.54 (1842)
4 impromptu’d (eksprompti)Impromptu As-duur Op.29 (1837)
Impromptu Fis-duur Op.36 (1839)
Impromptu Ges-duur Op.51 (1842)
Fantaasia-
impromptu (kasutatakse ka nimetust Fantaasia-eksprompt) cis-moll Op.66 (1834)
21 nokturni
Eelkäijateks samanimelised John Fieldi (1782-1837) klaveripalad.
Chopini nokturnid paistavad silma oma kõlaliste võimaluste rikkuse poolest; meloodiline täius ja klaveri kõlaliste võimaluste täiuslik ärakasutamine; varjunditerikas tunnete ja tundmuste skaala. Chopini noturne on loetud romantismi ajastu kõige täiuslikemateks lüürilisteks klaveripaladeks.
27 etüüdiKlaverimuusika ajaloo seisukohast on Chopini etüüdide osa hindamatu. Üle aegade kehtivad tehniliste probleemide lahendused (nähtavasti osaliselt ka esmakordselt on Chopini poolt üles seatud) on kokku sulatatud poeetilise ideederikkuse ja kõrge virtuoossusega, see annab etüüdidele kordumatuse ja aegumatuse võlu.
12 etüüdi Op.10 pühendatud Franz Lisztile (1829-32)
12 etüüdi Op.25 pühendatud Marie d’Agoult’le (1835-37)
Trois nouvelles etudes f-moll, As-duur, Des-duur ilma oopusenumbrita (1839)
26 prelüüdi24 prelüüdi Op.28 (1836-38). See prelüüdide tsükkel sisaldab kõik duur ja mollhelistikud kvart-kvint ringis.
Prelüüd cis-moll Op.45 (1841)
Prelüüd As-duur (pühendatud Pierre Wolffile) ilma oopusenumbrita (1834)
Prelüüd cis moll Op.45 (1841)
58 masurkatSee on poola rahvatants, mille juurde Chopin kogu oma loomingulise tegevuse jooksul ikka ja jälle tagasi pöördub. Siin on kasutatud väga mitmekülgselt ja väga omanäoliselt erinevaid helistikulisi laade ja seoseid modulatsioonilis-tehnilistes eripärasustes, pakkudes sellega järeltulijatele sajandivahetuseni impulsse ja eeskujusid.
4 variatsioonitsüklitsealhulgas ainus 4-käe teos: Variatsioonid [Thomas] Moore'i teemale ilma oopusenumbrita (veneetsia laulu teemale, eesti keeles on laul tuntuks saanud kui "Mu mütsil on kolm nurka") (1826).
16 poloneesi, 18 valssi, 4 rondot17 üksikut palaNt. Boolero, Tarantella,
Berceuse,
Barcarolle, Leinamarss, 3
Ecossaise'i,
Cantabile B-duur jt.
Teosed klaverile ja orkestrileKlaverikontsert Nr.1 e-moll Op.11 (1830)
Klaverikontsert Nr.2 f-moll Op.21 (1829)
Oma kahes klaverikontserdis leiutab ja arendab Chopin oma virtuoosset klaveristiili osa. Hummeli, Moschelesi, Riesi ja Fieldi või Kalkbrenneri eeskujul (enamuses virtuoossete klaverikontsertide) on ka Chopini klaverikontsertides orkester ainult allutatud rollis, sellepärast on need tegelikult kontserdid orkestri saatel.
Variatsioonid Mozarti Don Giovanni teemale „La ci darem la mano“ B-duur [Si-bemoll mažoor] Op. 2 (1827/28)
Fantaasia poola teemadele A-duur Op.13 (1828)
Rondo à la krakowiak F-duur Op
.14 (1828)
Andante spianato et Grande polonaise Es-duur Op.22 (1830/31), mida kantakse ette tihtipeale soolopalana, pianist esitab seejuures ka orkestri
Tutti sissejuhatava lõigu.
Chopini klaveriteoste interpreteerimise kohta tsiteerib tema õpilane Wilhelm von Lenz (1809-1883): "Vasak käsi on kapellmeister (dirigent), ta ei tohi kõhelda ega kaotada pinda, tehke parema käega, mida tahate ja suudate." „
Methode des Methodes“ („Meetodite meetod“ eesti. k.) on ainus Chopini teoreetiline töö pianismi interpretatsiooniliste küsimuste lahendamisest. Chopin töötab selle kallal viimased aastad oma elust, kuid kahjuks lõpetada ta seda ei jõua.
Üheks mängitavamate heliloojate seas on Chopini looming pianistide lemmikuks ja oma nüanssidega samas ka väljakutseks. Traditsiooniks on saanud Chopini-nimeliste konkursside korraldamine. Poolas Varssavis iga viie aasta järel alates 1927 (koduleht: konkurs.chopin.pl) ja alates 1997 iga-aastaselt ka Eestis Narvas (koduleht: chopin.narva.ee).
Lühikese elu, 39 aasta jooksul, suudab Chopin olla pidevalt kontserteeriv pianist, klaveriõppejõud, ja eriti intensiivse tempoga helilooja -meieni on jõudnud temalt väiksemaid ja suuremaid teoseid üle 200 ja lisaks on suur osa teoseid läinud kaduma. Klaverimuusika ajaloolisele arengule tagasi vaadates alates C. Ph. E. Bachist üle Haydni, Beethoveni, Weberi, Hummeli, Moschelese ja Fieldi, on Chopini klaverilooming kindlalt üheks kõrgpunktiks. Liszt, Debussy, Ravel või Rahmaninov seda küll täiendavad ja arendavad, aga vaevalt ületavad.