Plaadile mahub 16 laulu Juhan Viidingu sõnadele. Pärimusviiside kõrval on muusika autoriteks veel Tõnis Rätsep, Juhan Viiding, Olav Ehala, Priit Pedajas jt. Akustilise kõlailmega plaat, kus lauljaks Terminaatori solist ja Juhan Viidingu õepoeg Jaagup Kreem. Saatepartii esitavad Tiit Kikas oma tavapillil viiulil ja samuti mitmetel teistel eriliste nimedega pillidel. Kitarril saadab ka Taavi Langi.
Oma onu Juhan Viidingu kirjutatud lauludega plaat oli Jaagup Kreemil plaanis välja anda juba ammu. Jaagup Kreem: «Ehk tuleb meil püüda läbi nende laulude uuesti jõuda nende inimesteni, kes tegelikult luulet ei loe? Need laulud on minu jaoks lood, mida olen lapsepõlvest peale kuulnud ja kaasa laulnud. See käis mul kõik koduse kasvatuse juurde. Neid ikka joriseti igal pool, kus vähegi sai,» naeratab ta. «Ikka onu laulis jah, aga põhiline laulja oli minu lapsepõlves vanaema Linda, kes viisijuppi otsast jorutama hakkas,» läheb rokimees mälestustes korraks tagasi lapsepõlve. Plaadil Juhani tekstide hulgas leidub muu hulgas ka tema ema ja Jaagupi vanaema Linda Viidingu tõlgitud ilus meremeeste armastuslugu «Truudusetu Julia», mida Jaagup siiani teda ennastki sügavalt puudutanud merelauluks peab. Paljusid plaadil olevaid laule on laulnud Juhan Viiding ise, saatjaks Tõnis Rätsep klaveril. Osad käesoleval plaadil esitatavatest lauludest võib leida ka varem 2004. aastal ilmunud 5 CD kogumikust "Juhan Viiding", kus duo Viiding-Rätsep täies hiilguses esindatud. Jaagup Kreemi kinnitusel on käesoleval plaadil Viidingu-Rätsepa kunagiste salvestistega arvestatud palju, eriti meloodiate puhul, aga tekstideski. Anni Kreem, Jaagupi ema, oli plaati kuulates öelnud, et kohati kuuleb ta seal laulmas Jaagupit, aga kohati täpselt oma venda Juhanit. «Eks need rõhuasetused, kuidas onu ise neid lugusid laulis, on mul juba veres. Neid ei tohigi teistmoodi laulda,» märgib Jaagup Kreem. Andekas Kreem näitab plaadil võiduka rokihääle kõrval ka õrnemaid kõlavärvinguid. Igatahes olgu liialdamata öeldud, et laulud on lauldud kogu südamest.
Juhan Viiding, fanaatiline tõeotsija, koleerilise temperamendiga, mitmekülgselt andekas ja ennastteostav loominguinimene, otsustab elust lahkuda 21. veebruaril 1995. "Nii mina seisan siin enese kõrval, viibates oma eluloole."
Juhan Viidingu loomingulisse teekonda kuuluvad näitlemine, luuletuste kirjutamine, laulmine. 1972. aastal tegutsenud kooslus Amor Trio, mille liikmed olid Lembit Ulfsak, Tõnis Rätsep, Juhan Viiding, on samuti üks Viidingu loomingulisi väljundeid, kus esitati muuhulgas ennesõjaaegseid lööklaule.
Hingelähedaseim oli Juhan Viidingule luule kirjutamine. "Mis on see inimese osa laias ilmas?" on olnud Jüri Üdi alias Juhan Viidingu tuntuks saanud tsitaat. Viidingu mõtted on tihedad, luuleridu lugedes-kuulates peavad riimiootuses olijad tihti pettuma ja "tühjade kätega" jääma. Luuletajana oli Viidingul vastavad abivahendid alati käepärast. Kursusevend Lavakunstikateedrist Tõnis Rätsep: "Mäletan, et Juhanil olid alati taskud täis valgeid pabereid ja pliiats käepärast. Kas siis pastapliiats, sulepea, harilik pliiats. Need olid tal alati hästi korras ning see, mis käigus, laitmatu. Juhan pööras neile kohe erilist tähelepanu; välisreisidel otsis ta kirjatarvete kauplustest endale sobivaid kirjutusvahendeid".
Lavaka-ajast on Tõnis Rätsepal meeles esimene külaskäik Juhan Viidingukoju: "Juhani tuba oli lakooniline: kirjutuslaud, voodi ja raamatud. Juhan pani mindlaua taha istuma ja läks kööki teed keetma. Mu pilk jäi peatuma laual lebavateltäiskirjutatud kaartidel. Kaartidel olid kirjas luuletused. Pean tunnistama, et mapolnud midagi nii head lugenud. Kui Juhan köögist tagasi tuli, küsisin: "Kust saneed said?" "Ma teen neid," vastas tema. "Kas sul on neid veel?" "On küll," vastasta ja tõmbas oma voodi alt välja kollase Lutheri vabriku vineerkohvri ja tegi sellelahti. Kohver oli täidetud kaartidega. Siis algas luulelugemine, mis kestishommikuni. Ka plaadi kujunduses võib leida Juhan Viidingu luuletuste kaartide ideed või ehk ongi tegu „Juhani kaartidega“? Ka huumor pole olnud Viidingule võõras. Olgu näitena toodud üks väike lause temalt: "Austusega üksiküritaja Juhan Viiding. Sündinud 1948. Pikkus 169sentimeetrit hommikul, 167,5 sentimeetrit õhtul."
"Oo kui raske on meie kliimas, mis on umbusu udust hall..." Inimesena väärtustas Juhan Viiding üle kõige sisemist tõe- ja õiglustunnet, eetikat ning südamehäält; tema loojaelu jaoks tähendas see alati valikuid, sageli ränki loobumisi. Sotsiaalselt aktiivne, oli Viidingul palju tuttavaid. Viidingu kauaaegne sõber, kursuse- ja lavakaaslane Tõnis Rätsep on tunnistanud, et Juhaniga oli raske tänaval käia. Juhan tundis nii paljusid inimesi, et ükskord Tõnis koguni palus: ära tutvusta mind, nad ei jää mulle meelde ja pärast arvatakse, et Tõnis on ebaviisakas.
Plaadil olevaid laule saab kuulata ka elavas esituses - üle Eesti toimuvad mitmel pool samanimelised kontserdid. Pileteid saab osta Piletilevist:http://piletilevi.ee/est/?search=eluaeg+olen+tahtnud+%C3%B5ue.
No comments:
Post a Comment